Článek
Ve čtvrtek navrhl žalobce Pavel Šára ve své závěrečné řeči soudu, aby rozsudek Okresního soudu v Novém Jičíně z loňského listopadu opět, tedy již podruhé, zrušil a případ jim znovu vrátil. Novojičínský soud v rozsudku dvakrát zprostil viny všech 10 obžalovaných.
Pád mostu ve Studénce: Soud i napodruhé zprostil všech deset obžalovaných viny
„Rozsudek Okresního soudu v Novém Jičíně považujeme za nezákonný a nepřezkoumatelný. Nevypořádal se se všemi skutečnostmi, které klademe obžalovaným za vinu. Navrhujeme proto vrácení případu zpátky k novojičínskému okresnímu soudu k dalšímu projednání,“ řekl Právu Šára s tím, že v obžalobě je přesně specifikováno, co je kladeno každému jednotlivému obžalovanému za vinu.
Nepodmíněné tresty
„Bohužel, ani v jednom ze dvou rozsudků novojičínského soudu není žádná zmínka o tom, jak se s tímto soud vypořádal. Je tam jen to, že nebyla zjištěna příčina pádu mostu, a proto byli obžalovaní zproštěni viny. S tím my ale nesouhlasíme,“ vysvětloval žalobce.
Podle něj každý z obžalovaných porušil celou řadu právních norem. „Jde například o porušení zákoníku práce, stavebního zákona či organizačních předpisů. A ta série těch pochybení vedla nepochybně k pádu toho mostu,“ řekl Šára.
Obžalobě čelí především zaměstnanci stavebních firem, které se podílely na opravě silničního mostu, který spadl na koleje. Podle žalobce jsou ve spise důkazy o jejich vině. Dokazují to podle něj i tři znalecké posudky. „V tak tragickém případu by měly padnout tresty, a to nepodmíněné,“ shrnul žalobce.
Zproštění obžaloby soudce novojičínského okresního soudu Jaromír Pšenica zdůvodňuje tím, že se přesně neví, proč vlastně ten most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní.