Článek
Kromě mladšího z bratrů Březinových mohla získat status spolupracujícího obviněného i pravá ruka Radka Březiny Lubomír Kaláč. Ten však podle státního zástupce nevypovídal o všem a některé záležitosti zamlčel, čímž nenaplnil možnosti získání statusu. I tak mu žalobce Miroslav Stoklásek navrhl mnohem nižší trest, a to výjimečně jen kolem šesti let strávených ve věznici s ostrahou.
Ve stejné výši v řetězci jako Kaláč působil v Březinově gangu i jednatel hrobické společnosti Morávia Chem Radek Menšík. Ten od soudu v pondělí odešel s návrhem dvanáctiletého žaláře.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Pro kumpány v nejnižších článcích řetězce, jako Rostislava Hanulíka, Václava Davida a Ivana Kováříka, navrhuje státní zástupce tresty ve výměře devíti let a dvou měsíců. Posledního obžalovaného, správce objektů Tomáše Pantlíka nepovažuje státní zástupce oproti původní obžalobě za člena organizované zločinecké skupiny. Za napomáhání Březinově gangu pro něj ale i tak navrhuje tří až čtyřletý nepodmíněný trest.
Čaniga změnil výpověď
Někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga již ráno před olomouckým soudem přiznal, že obchodoval s nelegálním lihem pocházejícím od šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Popřel tak svou výpověď z května loňského roku, kdy před soudem tvrdil, že s tím nemá nic společného.
Při své výpovědi se navíc dostal do střetu s mladším Březinovým bratrem Tomášem, kterého označil jako jednu z hlavních postav, jež obchody bratra řídil a vyplácel mu i odměny.
Čanigu společně s jednatelem Verdany Robertem Sedlaříkem a dalšími dvěma muži soud předvolal jako poslední čtyři svědky na žádost žalobce. Podle něj by mohli upřesnit celkový objem lihu vyráběný v Březinově společnosti Morávia-Chem.
Všichni muži jsou v jiné větvi případu stíháni právě v souvislosti s obchodováním s lihem pocházejícím od Radka Březiny. Čaniga se k množství nelegálního lihu nevyjádřil. Uvedl, že do likérky se líh dovážel z Morávia-Chem a poté se ukryl ve třech nádržích umístěných ve sklepě likérky o objemu 15 000 až 20 000 litrů, které vznikly zhruba v roce 2005.
Nechtěl si výpovědí ublížit
Neoficiální výrobu lihu prý Čaniga řešil s Tomášem Březinou. Čaniga zároveň před soudem přiznal, že jeho výpověď z loňského května byla nepravdivá, nechtěl si prý tehdy ublížit.
Zásadní rozhodnutí jsem dělal já, bratr Tomáš řešil jen drobnosti.
Obdobně jako Čaniga vypovídali v pondělí i další dva svědci, Březinou nastrčení jednatelé distribučních společností Likérky Drak Dominik Nagy a Pavel Sedlařík. Dominik Nagy prodával alkoholické nápoje vyrobené Čanigovým Drakem přes společnost Cyrano. Sedlařík od Nagyho převzal distribuci výrobků Likérky Drak v roce 2007 a vedl společnost Verdana.
Verdanu a předtím Cyrano přitom nechal založit Radek Březina. O lidi z těchto firem se však staral jeho mladší bratr Tomáš, díky kterému jsou nyní v jiných trestních řízeních nynější svědkové v postavení obviněných.
Spory o řízení
Podle kriminalistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu krátili daň a byli součástí organizované zločinecké skupiny. „Firma Verdana je moje, bylo to pokračování Cyrana, převedli se tam obchodní zástupci, Sedlařík vedl firmu na moje pokyny. On předtím pracoval v bezpečnostní agentuře MOBA. Vytipoval jsem si ho postupně jako člověka vhodného, že by tu práci (jednatele Verdany-pozn.red.) mohl dělat po Nagym, se kterým byly problémy,“ uvedl Radek Březina.
„Zásadní rozhodnutí jsem dělal já, bratr Tomáš řešil jen drobnosti,“ snažil se v pondělí snížit míru odpovědnosti svého mladšího bratra Tomáše lihový boss.
Právě na Tomáše a jeho hlavní vliv na fungování Likérky Drak a distribučních společností Cyrano a Verdana ale ukazují výpovědi Čanigy, Sedlaříka i Nagyho. Na otázku státního zástupce Miroslava Stokláska, zda svědek skutečně řídil distribuční firmu Verdana, například Sedlařík odpověděl: „Byl jsem řízen, sám bych nedokázal vést firmu. Byl jsem řízen Tomášem Březinou, jednou za měsíc jsem byl od něj i odměňován,“ řekl soudu Sedlařík.
Před soudem se zodpovídá v kauze lihové mafie osm obžalovaných. Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm z nich. S nelegálním lihem prý skupina obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 milióny litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Stát na daních okradli o 6,7 miliardy korun.