Článek
Ondřej Trčka z pražského vrchního státního zastupitelství žádá tresty i pro obě obžalované organizace - ČUS a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR). ČUS má zaplatit 2,5 milionu korun, FAČR pět milionů.
Státní zástupce podal obžalobu na tři různé skutky, přičemž všechny se týkají údajně zmanipulovaného rozhodování o udělování stamilionových dotací ministerstva školství sportovním asociacím.
Prvního z nich se podle žalobce Ondřeje Trčky měli v únoru 2017 dopustit bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, tamní šéf odboru sportu Zdeněk Bříza, bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta a také jako právnická osoba samotná fotbalová asociace.

Šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta
Druhý skutek se týká financí určených České unii sportu (ČUS).
Její předseda a obžalovaný Miroslav Jansta podle státního zástupce nezákonně zasahoval do rozdělování dotačních prostředků, a to prý skrze rovněž obžalovaného generálního sekretáře ČUS Jana Boháče, který byl zároveň členem poradní expertní komise ministerstva.
Ve třetí části obžaloby se vše točí opět kolem Kratochvílové s Peltou, přičemž žalobce připomněl i jejich tehdejší milenecký poměr.

Simona Kratochvílová
Scházeli se prý v bytě v Praze na Senovážném náměstí, kde Pelta podle obžaloby „ovlivňoval a instruoval Kratochvílovou k poskytnutí dotací konkrétním žadatelům, dával jí k takovému postupu pokyny, stanovoval a ovlivňoval i výši dotace pro jednotlivé žadatele“.
Všem obžalovaným hrozí pět až 12 let vězení.
Zmíněný byt, který policie odposlouchávala, Pelta zajistil Kratochvílové. Nájemcem nemovitosti byla fotbalová asociace a nájemné včetně služeb a energií bylo podle Trčky hrazeno z peněz poskytovaných přes prostřednici Peltou.
V květnu 2017 policie zadržela a obvinila Kratochvílovou i Peltu a na ministerstvu školství udělala razii. Fotbalový boss strávil ve vazbě zhruba měsíc. Kvůli kauze rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).