Článek
Mladík si za převaděčství, obecné ohrožení a násilí proti úřední osobě domluvil se státní zástupkyní Ivetou Eichlerovou trest šesti let a devíti měsíců vězení, dohodu ve čtvrtek schválil brněnský krajský soud.
Převaděči přitom hrozilo až patnáct let vězení, velmi mu však pomohlo to, že po zadržení spolupracoval a přivedl policisty na stopu dalších pašeráků působících v několika zemích.
K pronásledování dodávky došlo loni 1. října ráno. Na hraničním přechodu Lanžhot se hlídka celní správy pokusila zastavit bílou dodávku s polskou značkou. Řidič ale nereagoval a pokusil se ujet.
„Obžalovaný věděl, že má v autě třicet osob, občanů Sýrie, které vyzvedl na nezjištěném místě v Maďarsku. Tito lidé se tísnili v nákladovém prostoru, neměli jídlo ani pití,“ popsala veřejná žalobkyně Eichlerová.
Mladík, který se narodil v Rusku, žil na Ukrajině a pak v Polsku, ujížděl před policejními vozy až do Břeclavi, kde nakonec nezvládl řízení, narazil do dvou zaparkovaných aut a poškodil i jeden dům.
„Svoji vinu uznávám, s trestem souhlasím. Chci jen říct, že svého jednání lituji,“ prohlásil před soudem Hoida.
Senát v čele s Jaroslavou Bartošovou po krátké poradě dohodu o vině a trestu schválil.
„V souladu se zákonem byl obžalovanému uložen trest pod spodní hranicí trestní sazby. Vzhledem k jeho věku a dosavadní beztrestnosti lze trest považovat za dostatečný,“ konstatovala Bartošová.
Státní zástupkyně Eichlerová po jednání zdůraznila, že mladík policisty přivedl na stopu dalších převaděčů.
„V rámci vyšetřování uvedl skutečnosti, které mají mimořádný význam pro objasňování nelegální migrace. Poskytl informace vedoucí k tomu, že byla zahájena další trestní řízení a spolupráce s dalšími státy stran boje proti nelegální migraci,“ řekla.
Státní zástupkyně i obžalovaný se vzdali práva na odvolání, verdikt je tak pravomocný.