Hlavní obsah

Žádný gang nebyl, hájí se členové údajné brněnské policejní chobotnice

Právo, Petr Kozelka
Brno

Všechno je jen konstrukce státního zastupitelství, nic jsme nespáchali, žádný gang neexistuje. Tak se zatím hájí obžalovaní v případu tzv. Toflova gangu, tedy skupiny povětšinou bývalých policistů z brněnské hospodářské kriminálky, kteří podle obžaloby dlouhé roky vydírali podnikatele.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Eduard Slanina (vlevo) u soudu tvrdil, že část svých údajných kompliců vůbec nezná.

Článek

Existenci přesně organizované skupiny, kde jednotliví členové měli přesně určené funkce a celý gang pracoval jako dobře promazaný stroj, už v pondělí odmítl Miloš Almásy, který měl být společně s Michalem Toflem, kterého před dvěma lety zastřelil ze samopalu nájemný vrah, mozkem celé organizace.

Jedním z vykonavatelů měl být Eduard Slanina. Ten pracoval u kriminálky v letech 1998 až 2005 a poté odešel na brněnský finanční úřad. „Působil u policie jako vyšetřující orgán, oslovoval vytipované oběti a Almásymu a Toflovi poskytoval informace z vyšetřovacích spisů,“ prohlásil státní zástupce.

„Pokud by se měl naplnit koncept pana státního zástupce o organizované zločinecké skupině, tak by musela být naplněna aspoň elementární podmínka, že se ti lidé mezi sebou znají. A já z mých spoluobžalovaných vůbec neznám čtyři lidi,“ hájil se před soudem Slanina.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Podle Petra Křipského mohou za jejich obviněním stát místní zločinecké struktury.

„Po odchodu od policie jsem neměl důvod žádné kolegy vyhledávat, nesetkával jsem se s nimi, nezajímalo mě, kdo má, nebo nemá problémy s policií,“ dodal Slanina s tím, že celá kauza může být vykonstruována jako pomsta lidí, které jako policisté vyšetřovali.

Stejný dojem prezentoval před soudem i další z obžalovaných Petr Křipský s tím, že některé skutky si vymysleli údajní poškození ve spolupráci s inspekcí.

„Ti lidé vědí, co mají dělat. Mají kontakty na několik pracovníků inspekce. Vědí, že když dostanou předvolánku k výslechu a hrozí jim trestní stíhání, stačí podat oznámení na inspekci. Vědí, že ta pak policistům, kteří je vyšetřují, znepříjemní život. A ti se pak nemohou plně soustředit na vyšetřování. Netýká se to jen mě, zkušenosti s tím mají i další policisté,“ upozornil.

Někteří z údajných poškozených měli mít v minulosti už zkušenosti s policejním vyšetřováním.

Až do konce týdne bude senát v čele s Milošem Žďárským vyslýchat obžalované, kterým hrozí až 16,5 roku vězení.

Související články

Kauzu Toflova gangu bude řešit brněnský soud

Vrchní státní zastupitelství neuspělo se snahou o to, aby kauzu tzv. Toflova gangu neřešil Krajský soud v Brně. Podle žalobců se měl případem raději zabývat...

Výběr článků

Načítám