Článek
Vše začalo, když se žena v roce 2022 seznámila na sociální síti s údajným Čechoameričanem. Ten později přišel s legendou, že byl uvězněn a pomohlo by mu, kdyby za něj žena zaplatila kauci.
„Žena tak nakonec učinila v první polovině ledna letošního roku, kdy požadovanou částku odeslala ze svého bankovního účtu,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí karlovarské krajské policie Jakub Kopřiva.
Podle zdroje Novinek muž tvrdil, že je ve vězení na Slovensku a kauce měla činit šest set eur, tedy zhruba patnáct tisíc korun.
Seniorovi, který chtěl investovat, přistálo na účtu čtvrt milionu. Byla to past
Následně ale seniorku z Aše telefonicky kontaktovala žena dosud neznámé totožnosti s tím, že platba se nepovedla, ale že jí pomůže s tím, aby byla transakce úspěšně dokončena.
„Pod touto smyšlenou legendou nakonec žena přiměla seniorku k tomu, aby jí ofotila občanský průkaz a do svého mobilního telefonu si nainstalovala aplikaci sloužící ke vzdálené správě. Tím dosud neznámí pachatelé získali přístup k jejímu telefonu a zejména k internetovému bankovnictví,“ popsal Kopřiva.
V průběhu letošního května bylo podle policie bez vědomí ženy provedeno několik transakcí, kdy jí bylo postupně z konta na různé zahraniční účty odčerpáno téměř 500 tisíc korun.
Chebští kriminalisté zahájili v případu úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací. V případě prokázání viny hrozí pachatelům až pět let vězení.
„Důrazně varujeme před podobným podvodným jednáním! Neinstalujte si do svých zařízení software pro vzdálený přístup! Podobného podvodného jednání evidují kriminalisté bohužel více,“ uzavřel mluvčí.