Článek
Odvolací soud obžalovaným pouze zkrátil původně pětiletou zkušební dobu na rok a půl.
„Sice to fungovalo jako debata, ale jejich výroky byly kategorické. Názory (obžalovaných) byly prezentovány natolik kategorickým způsobem, že je v tom možno ten trestný čin spatřovat,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Hana Chaloupková s tím, že původní zkušební doba byla nepřiměřeně vysoká.
Vedle Skály byl odsouzený i Vladimír Kapal, spoluzakladatel a redaktor Svobodného rádia, které se objevuje na seznamu dezinformačních médií.
Komunista Skála dostal podmínku za popírání katyňského masakru
Třetím je Juraj Václavík, amatérský historik a autor knihy, jež podle anotace „odhaluje skutky, život a vládu Josifa Vissarionoviče Stalina, člověka zakydaného hromadou špíny“. Kapal i Václavík dostali stejný trest, tedy osmiměsíční podmínku.
Vedle nich byl odsouzený i Spolek Svobodné rádio ke zveřejnění rozsudku po dobu 90 dní na internetových stránkách rádia.
Obhajoba Senecou, Voltairem a Giordanem Brunem
Obhájci obžalovaných v odvoláních upozorňovali na údajné vady v rozsudku, pouštěli se do historického diskurzu, případně bojovali za svobodu slova citováním Senecy, Voltaira či zmínkou o Giordanu Brunovi.
Případně také podotkli, že jejich klienti nezpochybňovali masakr jako takový, zpochybňovali prý je jeho pachatele. Odvolacímu soudu navrhovali rozsudek buď zrušit a vrátit k nalézacímu soudu, případně obžalované zprostit obžaloby.
„Pokud za projevení svobody slova padne nějaký trest, je to pro Českou republiku obrovský precedens,“ prohlásil na závěr komunista Skála.
Státní zástupkyně podotkla, že svoboda projevu je omezena zákonem, v tomto případě trestným činem popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování nacistického či komunistického genocidia, případně jiných zločinů nacistů či komunistů proti lidskosti.
Pro obžalované státní zástupkyně nicméně navrhla snížit zkušební dobu na 1,5 a až 2 roky.
Odsouzení v létě 2020 debatovali o masakru v polské Katyni během druhé světové války. Podle historiků vyvraždila v polské Katyni v roce 1940 sovětská tajná policie NKVD více než 20 tisíc polských válečných zajatců.
Sověti nejprve svalovali vinu na Německo, v roce 1990 Michail Gorbačov uvedl, že jde o zločin stalinismu.
Přesvědčovali, že za Katyň mohou Němci
Kapal ale v pořadu podle obžaloby například uvedl, že „všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“.
Skála zase řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda. Exhumaci tisíců těl z hromadných hrobů označil za údajnou.
Diskutující se snaží různými argumenty posluchače přesvědčit, že katyňské vraždy byly v režii Němců.
Šlo například o údajně použité zbraně k vraždám, o údajné rozdíly v nalezených polských uniformách nebo například to, že Sovětský svaz podle diskutujících nikdy nepopravoval v terénu, vždy ve vězení. Masové popravy v terénu podle nich byly specialitou pouze nacistického Německa.
U Obvodního soudu pro Prahu 7 obžalovaní tvrdili, že žádnou genocidu nepopírali, pouze „vybízeli k diskusi“ a „umožnili akademickou debatu“.
„Chtěli jsme dál posouvat poznání. Vyzývali jsme k diskusi. Naším motivem nebylo zpochybňovat čísi odpovědnost, ale nabídnout velmi zajímavá fakta dokládající nacistickou odpovědnost za válečné zločiny,“ tvrdil Skála.