Článek
Vyplývá to ze statistik ministerstva spravedlnosti a také z vědecké studie, jejímž autorem je výzkumník a pedagog z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jakub Drápal.
V poslední době se však v médiích objevilo hned několik případů, kde soudy rozdaly za znásilnění jen podmíněné tresty a čelily kvůli tomu kritice veřejnosti i některých odborníků.
V jedné kauze z Lounska si spis dokonce vyžádalo ministerstvo spravedlnosti, aby přezkoumalo, zda zmírnění původně tříletého vězení za brutální sexuální útok na pouhou pětiletou podmínku nebylo nezákonné.
Podmínku za brutální sexuální útok u Siřemi prozkoumá ministerstvo spravedlnosti

Pachatel, který tak zůstal na svobodě, následně zaútočil znovu a ještě brutálněji, když unesl ženu, tři měsíce ji držel ve sklepě a opakovaně znásilňoval. Ženě se před měsícem podařilo utéct a muž skončil ve vazbě. Teď mu hrozí až 12 let za mřížemi.
„Platí jedna věc: Rozsudky si musejí odůvodňovat soudci, a to i ve vztahu k médiím. Oni znají spis, oni rozhodují a musí být zvyklí na to svá rozhodnutí odůvodňovat,“ řekl k tomu Novinkám ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
„Ale nemyslím si, že by naše soudy byly v této oblasti měkké, byť naprosto chápu, že některé jednotlivé případy samozřejmě způsobují velkou diskusi,“ narážel Blažek mimo jiné na loňskou kauzu známou jako Anička. Tam brněnský krajský soud uložil podmínku muži - otčímovi, který dlouhodobě znásilňoval nezletilou dceru.
Podle nejvyššího státní zástupce Igora Stříže by každé rozhodnutí státního orgánu a obzvlášť soudu mělo být velmi pečlivě odůvodněno. „Zejména pokud se soud odchýlí od judikaturní praxe nebo ukládá trest, který se jeví být mírný, anebo naopak přísný. Mělo by tedy být odůvodněno proč. Je velká chyba řady soudců, že rozsudek není odůvodněn dostatečně přesvědčivě,“ má jasno Stříž.
Znásilnil ženu, která čekala před školou v Praze na syna. Soud recidivistovi potvrdil 12 let

Ze statistik resortu justice lze vyčíst, že soudy za posledních deset let poslaly do vězení za trestný čin znásilnění 1223 lidí, ale dalších 1170 dostalo podmíněné tresty, což je 49 procent. Jen loni skončilo za znásilnění za mřížemi 313 pachatelů a naopak 264 odešlo s podmínkami, což je 45,75 procenta.
Problém celého sankčního systému
Průměrná délka nepodmíněných trestů činí za posledních deset let 62 měsíců, tedy něco málo přes pět let vězení. Tyto tresty přitom soudy ukládaly podle starého trestního zákoníku, kde byla výše trestů mírnější. Od letošního ledna začala platit redefinice znásilnění s vyšší trestní sazbou (viz box níže).
„Navzdory mediální debatě a často vyjádřeným názorům, že české soudy trestají znásilnění příliš mírně, údaje o trestech uložených v ČR ukazují, že znásilnění je po vraždě druhým nejpřísněji trestaným trestným činem. Zároveň netrestáme výrazně odlišně než některé jiné evropské státy, například Finsko, Belgie, Německo či Polsko,“ napsal v předloňské studii o ukládání trestů za znásilnění Drápal.
Na dotaz Novinek nyní doplnil, že u českých soudů hraje při ukládání trestů zásadnější roli spíše trestní minulost pachatelů než závažnost toho, co udělali nyní. Pokud jsou prvotrestanými, soudy na ně pohlížejí mírněji.
„Vnímám problémy s trestáním znásilnění a myslím si, že někdy není správné, jaké tresty jsou ukládané. Avšak nevnímám, že jde o problém specificky znásilnění, ale o širší problém sankčního systému v České republice,“ podotkl Drápal s tím, že se diskuse o výši trestů neprávem zužuje jen na znásilnění.
Podobný názor má i prezident Soudcovské unie ČR a dlouholetý trestní soudce Libor Vávra. „Problém je, že se vyjímá velmi úzká skupina trestných činů a nehodnotí se to komplexně. Stále se mluví o sexuálních deliktech, ale vůbec se to neporovnává s trestáním jiných činů, které také mají leckdy hluboké dopady na oběti,“ upozornil Vávra.
Ženu omámil gelem na erekci a pak ji znásilnil. Vyrovnala se s tím, řekl soud a muži dal podmínku

Podle ministra Blažka v tuto chvíli nedochází masově k tomu, že by bylo znásilnění trestáno málo. „Chápu, že je to nepopulární a veřejnosti těžko vysvětlitelné, ale můžou být i případy prvotrestaných, kdy znásilnění není takové intenzity a podmínka je na místě,“ uvedl Blažek.
Zároveň připomněl debatu, kterou v posledních dvou letech vedl se všemi krajskými soudy i státními zastupitelstvími o tom, jestli se má u znásilnění zrušit možnost ukládání podmíněných trestů. „Nikdo z těchto orgánů činných v trestním řízení toto nenavrhuje,“ poznamenal Blažek.
Osmdesát procent skutků mezi partnery
Také podle nejvyššího žalobce Stříže by bylo špatným řešením, aby soudy nemohly v některých případech znásilnění ukládat podmínky.
„Po vraždě a loupeži je znásilnění jeden z nejzávažnějších zločinů, kdy vstupujete násilím do intimní oblasti, takže za mě by tresty měly být skutečně přísné. Ale nemůžete šmahem říct, že za znásilnění musí být uložen jenom nepodmíněný trest,“ řekl Novinkám Stříž a podotkl, že poslanecká iniciativa, aby za znásilnění musel přijít nepodmíněný trest, jež se objevila po kauze Anička, je „principiálně nesmysl“.
Sazba trestů je podle něj poměrně široká, ale zároveň velmi přísná. Navíc naprostá většina těchto činů probíhá mezi partnery a osobami, které spolu měly či mají nějaký vztah, což připomněl i ministr Blažek. „Můj odhad je, že těchto případů je zhruba 80 procent,“ poznamenal k tomu Stříž.
Doplnil, že klasický případ znásilnění neznámým mužem, který oběť nezná, někde v parku, není příliš častý. „Nepochybuji o tom, že pokud je žena vystavena tomuto neočekávanému násilí, které přichází bez jakéhokoli varování, tak tresty jsou přísné a nepodmíněné,“ je přesvědčený nejvyšší žalobce.
Trestní zákoník 40/2009 Sb.; § 185 Znásilnění
(1) Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
- a) souloží nebo jiným pohlavním stykem provedeným způsobem srovnatelným se souloží,
- b) na dítěti, nebo
- c) se zbraní.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
- a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším patnácti let,
- b) spáchá-li takový čin na osobě ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, ochranného léčení, zabezpečovací detence, ochranné nebo ústavní výchovy anebo v jiném místě, kde je omezována osobní svoboda, nebo
- c) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví.
(4) Odnětím svobody na deset až osmnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.
(5) Příprava je trestná.
NOVÉ ZNĚNÍ PLATNÉ od 1. ledna 2025:
(1) Kdo s jiným proti jeho seznatelné vůli vykoná soulož nebo jiný pohlavní styk provedený způsobem srovnatelným se souloží, kdo jiného donutí k souloži nebo jinému pohlavnímu styku provedenému způsobem srovnatelným se souloží s jinou osobou, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.
(2) Odnětím svobody na tři léta až dvanáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
- a) na dítěti
- b) na těhotné ženě nebo takovým činem způsobí těhotenství ženy,
- c) s další osobou, nebo
- d) se zbraní
(3) Odnětím svobody na pět až patnáct let bude pachatel potrestán,
- a) spáchá – li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším patnácti let
- b) spáchá-li takový čin na osobě omezené na osobní svobodě ve věznici nebo ústavu pro výkon zabezpečovací detence nebo ze zákonného důvodu umístěné ve zdravotnickém zařízení, školském zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo pro preventivně výchovnou péči nebo v jiném místě, kde je omezována její osobní svoboda, nebo
- c) způsobí takovým činem těžkou újmou na zdraví.
(4) Odnětím svobody na deset až osmnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.
(5) Příprava je trestná.
Za odsouzení podle 1.odstavce trestného činu znásilnění podle původního znění trestního zákoníku padalo podle Drápalova výzkumu jen cca 23,6 procenta trestů vězení a naopak téměř 70 procent podmíněných trestů.
Za odsouzení podle 2. odstavce už bylo 39 procent trestů vězení a necelých 60 procent podmínek.
Za odsouzení v rámci 3. odstavce soudy uložily takřka 81,5 procenta nepodmíněných trestů a jen necelých 18 procent podmínek.
Čtrnáctiletou dívku znásilnili lahví, justice jí přiznala jen směšné odškodné. Zastal se jí Ústavní soud
