Článek
Obžalovaný podle slov soudkyně Lenky Cihlářové působil na soud dojmem, že je na svůj čin i po tolika letech hrdý. Jednou z polehčujících okolností byl i Fantyšův nízký věk v době spáchání skutku, na druhou stranu byl podle soudkyně oproti svým vrstevníkům dál, byl schopnější, podnikal.
„Je velkou škodou, že obžalovaný tyto své schopnosti použil za hranou zákona, a nevyužil je ke svému prospěchu v rámci svého podnikání,“ konstatovala Cihlářová.
Fantyš zmanipuloval v roce 1995 losování doplňkové soutěže k Bingu, tzv. „Nové šance“. Program pak jako by náhodně vylosoval zrovna ta čísla losů, které předtím zakoupil jeho kolega Roman Hejda, který s nápadem na zmanipulování programu údajně přišel. Hejda a pět dalších spoluobžalovaných dostali už před jedenácti roky dvouleté podmínky.
Jiný člověk
Fantyš podle svých slov z miliónů nic neměl, ani si ve svých tehdejších devatenácti letech neuvědomoval závažnost situace, měl jiné priority. S odstupem času si své jednání nedokáže prý vysvětlit a rozhodl se proto k doznání. I proto pro něj navrhovala jeho obhájkyně podmíněný trest. Obhájkyně ale především podotkla, že ostatní obžalovaní v případu dostali také podmínky a měla by tedy být zachována rovnost před zákonem.
Fantyš byl navíc jen pomocníkem, který opatřil prostředek k páchání trestné činnosti. A v neposlední řadě zmínila dlouhou dobu, která od spáchání činu uplynula. „Jsem odlišný člověk od toho, co jsem byl v devatenácti letech,“ souhlasil s obhájkyní Fantyš.
Státní zástupkyně Margita Kralická pro obžalovaného navrhovala trest nepodmíněný pod spodní hranicí trestní sazby, která v tomto případě činí pět až dvanáct let. Fantyšovi přitěžovala především výše způsobené škody, podmíněný trest by navíc podle Kralické dával signál, že utíkat před zákonem se vyplácí.