Článek
V rozsudku soud Rozsívala uznal vinným z trestných činů hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.
Rozsíval se soudu nezúčastnil, omluvil se. Při výsleších na policii se nejprve k autorství hanlivých příspěvků doznal, později ale přiznání odvolal.
V odůvodnění rozsudku ale soudkyně Ivona Otrubová uvedla, že činy spáchal obžalovaný. „Byly to výroky velmi urážlivé a za mě až kruté,“ uvedla soudkyně. Přitěžující okolností bylo jejich množství, hrubost,“ dodala.
Za nemajetkovou újmu přiřkl soud Bangovi 20 tisíc korun. Výhrůžky a nenávistné příspěvky adresoval odsouzený i bratrovi zpěváka Patrikovi, tomu soud přiznal 15 tisíc korun.
Banga: Skutečně jsem měl strach
Radek Banga při loňském předávání cen demonstrativně a s pískotem opustil sál při vyhlášení skupiny Ortel. [celá zpráva] Svou reakci pak okomentoval na vlastním facebookovém profilu vysvětlením, že Ortel podle jeho mínění propaguje nacismus.
Poté jeho účet zaplavily xenofobní a rasově motivované komentáře, v nichž Rozsíval vyhrožoval zpěvákovi smrtí, plynovou sprchou a dalšími hrubými výroky.
„Skutečně jsem měl veliké obavy o svůj život, o život a zdraví manželky,“ řekl v pohnutí Radek Banga před soudem. „Autora těch příspěvků jsem neznal, nemohl jsem si být jistý, jestli je dotyčný schopný něco takového udělat. Bál jsem se,“ popsal.
„Část mé rodiny zahynula v koncentračních táborech, tak se nás výhrůžky o likvidaci plynem dotýkaly velmi citelně,“ řekl Banga.
Nebylo to poprvé
Během jednání vyšlo najevo, že podobně hanlivé výroky uváděl Rozsíval i vůči jiným osobám. „Na internetu si na mě objednával vraždu,“ svěřil se na chodbě soudu elektrotechnik Jaromír Merhaut. Nenávistné příspěvky uváděl odsouzený i v souvislosti s diskusemi kolem rehabilitace židovského hřbitova v Prostějově.
V případě Bangy jde o druhého člověka, který za urážky skončil před soudem. V srpnu letošního roku potrestal kladenský okresní soud dvacetiletého studenta Davida Šmída za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka 100 hodinami veřejně prospěšných prací.