Článek
Z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže ve spolupachatelství či za zorganizování trestného činu jsou kromě Starky stíháni i Pražané Vlastimil Spěvák, Miroslav Rus, Martin Ondo, Jan Anders, Jan Vicián a Vladimír Milý z Hradce Králové. Osmým obviněným má být Libanonec Tarek Assafa Bechara, ovšem ten je stíhán jako uprchlý.
"U všech obviněných s výjimkou Bechary byla soudu navržena vyšetřovací vazba, aby neutekli a neovlivňovali svědky. Bechara je stíhán na útěku. V případě Bechary jsme požádali o mezinárodní právní pomoc. Soud vydal na Becharu příkaz k zatčení, zatýkací rozkaz a evropský zatýkací rozkaz," řekl ve středu Právu Martin Omelka z pražského městského státního zastupitelství. Soud o návrhu musí rozhodnout nejpozději v pátek před druhou hodinou odpoledne.
Prohlídky u Starky trvaly devět hodin
Žalobce zdůraznil, že v úterý odpoledne byli Starka a dalších šest podezřelých s výjimkou Bechary zadrženi ve stejný okamžik. Při akci útvaru pro odhalování organizovaného zločinu asistoval útvar rychlého nasazení i vrtulník.
Po úterní šestihodinové prohlídce domu zatčeného Starky přejela policejní kolona na stadión FK Marila Příbram u Litavky, kam dorazila před desátou hodinou večer. Na stadiónu čekali zaměstnanci klubu v čele s technickým ředitelem Josefem Hadrabou.
Podle něj prohlídka na stadiónu trvala tři hodiny a policisty nezajímaly materiály týkající se bezprostředně klubu.
"Pokud vím, nic nenašli ani u Starky, ani na stadiónu," řekl Hadraba, který by měl převzít vedení klubu.
Hadraba měl také možnost se Starkou krátce pohovořit. "Samozřejmě jsme spolu nemohli vést žádné dlouhé debaty. Jen jsem se zeptal, jak se cítí. Říkal, že je psychicky v pohodě. Měl odřenou tvář, jak s ním smýkli na zem při zatčení. Neumím posoudit míru zásahu, ale pokud policie věděla, kde se právě pohybuje, jistě měla informace i o tom, že jede do Prahy za právníkem Juliem Kramaričem, s nímž měl v úterý v půl třetí odpoledne schůzku, a zásah nemusel být tak dramatický," dodal Hadraba.
Státní zástupce Omelka také včera vyloučil informace některých médií, že by zatčení skupiny mohlo souviset i se smrtí podnikatele Petra Šebesty, který byl před lety zastřelen v rekreačním areálu Vystrkov na Orlíku.
Tajná konta, motáky a Bechara
Českotěšínský podnikatel Lambert Krejčíř zmizel 15. října roku 2002. Jeho syn tehdy pobýval ve vazbě a měl být za tři dny propuštěn. Podle policie skupina podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a nutila ho uhradit dluhy jeho syna.
Dobře informovaný zdroj ve středu Právu vysvětlil, jak se tehdy únos zřejmě odehrával. V den únosu se měl nedaleko Krejčířova domu v Českém Těšíně pohybovat Spěvákův řidič a asistent Rus. Měli zde být i Ondo, Anders, Vicián a Milý. Podle tohoto zdroje měl únos zadat právě Starka a Spěvák měl mít roli organizátora a řídícího článku. "Bechara dodal informace," řekl zdroj.
O roli uprchlého Bechary přitom včera hovořil i Starkův známý Tomáš Pitr.
"Jediný člověk, který věděl, kdy ten táta bude převážet peníze, byl pan Bechara, to znamená, že pan Bechara nejspíš musel dát někomu tip," řekl Pitr novinářům u soudu, který projednává žádost o obnovu jeho procesu.
Bechara před čtyřmi lety požíval velké důvěry obou Krejčířů. Byl adresátem motáků Radovana Krejčíře, které z vyšetřovací vazby údajně pronášeli někteří z Krejčířových advokátů.
Jiný podnikatel ze Starkova okruhu potvrdil původní informace Práva, podle nichž Starka, Bechara a možná i někteří policisté chtěli z Lamberta vynutit přístupy k tajným bankovním kontům a bankovním schránkám Krejčířů. "Lambert jim překazil plány. Zemřel při únosu na infarkt," dodal.
Verzi v podstatě potvrzuje Radovan Krejčíř ve své knize vydané loni v prosinci. Píše, že Bechara chtěl v roce 2002 z jeho švýcarského účtu převést na svůj účet velkou částku peněz. V tom mu mohl otec Lambert zabránit. "Bechara tedy informoval pražské podsvětí o tom, že by bylo vhodné, aby můj otec během této transakce... Aby jí nemohl zabránit," napsal.