Článek
Součástí trestu je také následné Frančettiho vyhoštění z republiky na neurčito.
„Dospěli jsme k závěru, že odvolání státního zástupce je opodstatněné, odvolání obžalovaného důvodné není,“ uvedla soudkyně Kateřina Radkovská.
Podle soudu bylo bez pochybností prokázáno, že Frančetti přicestoval do Sevastopolu, kde založil dvě ozbrojené skupiny, se kterými podnikal diverzní akce proti místnímu obyvatelstvu či infrastruktuře, a podílel se tak na realizaci anexe Krymu Ruskou federací.
Česko na žádost Ukrajiny zadrželo Rusa, který se podílel na anexi Krymu
„Pokud jde o tresty, ztotožnili jsme se s odvoláním státního zástupce, máme za to že oba tresty byly uloženy nepřiměřeně mírné,“ dodala soudkyně s tím, že městským soudem zmíněnou Frančettiho dosavadní bezúhonnost a dobu uplynulou od trestné činnosti nepovažuje za důvody pro uložení trestu u samé spodní hranice zákonné trestní sazby.
Zatímco Frančettiho obhájkyně v odvolání zpochybňovala vinu jako takovou, státní zástupce Martin Bílý zase namítal, že trest uložený letos v srpnu městským soudem je nepřiměřeně mírný a žádal trest dvojnásobný.
Sevastopolská obrana a Severní vítr
Frančetti, který má v ČR trvalý pobyt, spoluzaložil ozbrojenou skupinu s názvem „Sevastopolská obrana“ jakožto součást již existujícího protistátního uskupení „Sebeobrana Krymu“.
V rámci Sevastopolské obrany pak založil organizovanou ozbrojenou skupinu s názvem „Severní vítr“ čítající dvanáct osob, kterou následně vedl a financoval. Obě skupiny byly vyzbrojeny střelnými zbraněmi a jejich cílem bylo pomocí diverzních akcí včetně ozbrojených útoků proti ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře přispět k protiprávní anexi Krymu a Sevastopolu Ruskem.
Frančetti se Severním větrem monitoroval elektrické a plynové vedení v oblasti, pohyb lidí nebo rozmístění ukrajinských vládních sil a jejich muničních a dalších skladů. Získané informace předával ruskému námořnictvu. Rovněž se podílel na násilném zadržení jedenácti „proukrajinsky smýšlejících osob“.
Rusko ukrajinský poloostrov protiprávně anektovalo před deseti lety. Frančetti následně obdržel ruskou vojenskou medaili „za navrácení Krymu“. Frančettiho před třemi lety zadržela na žádost Ukrajiny česká policie na Letišti Václava Havla. Po jeho zadržení Moskva České republice vyhrožovala, že z toho vyvodí důsledky.
Měl prý na mysli Vrchní, prchni
Frančetti už v minulosti prohlásil, že se cítí nevinen a obžalobu označil za „politické pronásledování s prvky rusofobie“. Odmítl také, že by založil skupinu Severní vítr nebo by se účastnil diverzních akcí. U Černého moře prý s kozáky chránil lesy. Pokud prý někdy zmínil „Severní vítr“, pak dle jeho slov v souvislosti s frází „Severní vítr je krutý“ z jeho oblíbeného filmu Vrchní, prchni. Vojenskou medaili si prý koupil sám.
Soudy mu ale neuvěřily, už jen kvůli jeho předchozím až pyšným prohlášením do médií, kde popisoval, jak stál u zrodu Sevastopolské obrany, nebo kolik zajistili výbušnin či zbraní od ukrajinských sil. Tyto výroky Frančetti později zlehčoval s tím, že šlo údajně o jeho volební kampaň.
Frančetti stanul před dvěma lety před Městským soudem v Praze, který jej ale pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil s tím, že se nepodařilo prokázat, že by se žalovaný skutek vůbec stal. Zprošťující verdikt ale následně zrušil pražský vrchní soud.
Rus nicméně po propuštění z vazby uprchl do ciziny a už se jej nepodařilo předvolat. Soudy nemají žádné informace o jeho aktuálním pobytu, a Frančetti tak byl k pěti letům vězení odsouzen jako uprchlý.