Článek
Lotyši původně čelili obžalobě z vraždy, pražský městský soud je však potrestal za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a za výtržnictví. Trest potvrdil Vrchní soud v Praze. V dovolání se Lotyši snažili naznačit, že jednali v nutné obraně. S tím ale Nejvyšší soud nesouhlasil.
Za smrtelný útok v pražské MHD dostali Lotyši osm a deset let
„Jednání obou obviněných bylo po celou dobu jeho realizace útokem a v žádném okamžiku nepřešlo do nutné obrany, která by snad měla jejich agresi jakkoliv vyvinit,“ stojí v usnesení.
Rány pěstí, šlapání, zasednutí
Incident se stal v plném autobusu, který mířil Strakonickou ulicí na Smíchovské nádraží. Lukjanovs s Maslaksem nastoupili v Radotíně, každý do jiné části vozu. Oba předtím pili alkohol.
Lukjanovs se pak dostal do sporu s českým cestujícím. Konflikt vygradoval tak, že Čech, který měl v té době v krvi 3,5 promile alkoholu, vytáhl plynový revolver. Lotyš se s ním začal přetahovat, až ze zbraně vyšla rána směrem k podlaze vozu.
Soud snížil Lotyši trest za smrtelné napadení muže v pražské MHD
Lukjanovs poté podle verdiktu zasadil protivníkovi nejméně 12 silných úderů pěstí do hlavy. Mezitím doběhl Maslaks, který na napadeného dvakrát šlápl, třikrát jej silně udeřil do hlavy loktem a jednou zvysoka dosedl na jeho trup.
Dvojice v útoku pokračovala i přes protesty ostatních cestujících. Cizinci pak z autobusu vystoupili, policie je dopadla až po několika dnech. Napadený muž se po operaci mozku už neprobral z bezvědomí.
Lotyši obžalovaní z vraždy v autobuse MHD u soudu tvrdí, že pouze chránili ostatní
Lukjanovs se hájil tím, že se pouze bránil a odzbrojoval muže se zbraní. Podle verdiktu ale oběť tasila zbraň už ve chvíli, kdy čelila fyzickému útoku. Maslaks připustil, že se do konfliktu následně zapojil, prý ale neměl v úmyslu někoho zabít.
Nejvyšší soud uznal, že pro Maslakse mohla být zpočátku situace nepřehledná, později se ale s nutnou obranou zcela míjela. Podle usnesení to bylo „toliko ubíjení nehybného poškozeného“.