Článek
Vzhledem k úternímu incidentu, kdy hysterický zfanatizovaný dav vtrhl do jednací síně během odvolacího jednání v případě dezinformátorky Jany Peterkové, provázela středeční jednání zvýšená bezpečnostní opatření. Volného ale nepřišel k soudu podpořit vůbec nikdo, nakonec nepřišel ani sám Volný.
„My zde neposuzujeme to, zda byla vedena nějaká kampaň proti ivermektinu. (…) My se zabýváme tou okolností, zda ta masivně publikovaná informace měla způsobilost vyvolat paniku a strach. A to bylo vyhodnoceno správně,“ konstatoval při odůvodnění potvrzujícího usnesení předseda senátu Jaroslav Cihlář.
„Zákon jsme my.“ Dav vtrhl do soudní síně s Peterkovou
Podle Volného odvolání nebylo při hlavním líčení dostatečně prokázáno, že úmyslně šířil lživou zprávu. Volný podle svých slov měl a stále má za to, že informace byla pravdivá. Pouze prý sděloval nepopulární, ale život zachraňující informace. To, že šlo o menšinový názor, podle exposlance neznamená automaticky, že šlo o lživou informaci. Ve svém odvolání proto žádal soud, aby jej zprostil obžaloby.
Vůbec to nepochopil, shodli se žalobce i soudce
Státní zástupce Aleš Cimbala zalitoval, že se Volný k soudu nedostavil, protože soud nemá jen trestat, ale i vychovávat. Ani podle Cimbaly, stejně jako podle soudce obvodního soudu, Volný nepochopil, co je podstatou trestního řízení.
„Obžalovaný nechápe to, že mu není kladeno za vinu, že se vyjadřoval k léku, ale je mu kladeno za vinu, že použil to spojení, tu akcentaci toho, že má docházet k zabíjení nebo vraždám,“ řekl v reakci na Volného odvolání.
Volný dostal trest za své komentáře k příspěvkům na Twitteru a Facebooku z roku 2021, kde zveřejnil například své tvrzení: „Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí, tedy vraždy několika pacientů, kteří jej budou užívat. Jste-li jako lékař, lékařka či zdravotník součástí tohoto plánu, NEDĚLEJTE TO!!! Ať už Vám vyhrožují čímkoliv!!! Nejste sám, nejste sama!!!“
K Volnému se podle jeho vlastního vyjádření dostala jistá informace, která „mohla vést k tomu, že budou papírově lidé, kteří umřeli a předtím brali ivermektin, prohlášeni za usmrcené ivermektinem“. Informaci mu údajně přinesla „osoba, která ví, kolikrát za týden si objednal sushi, co je v jeho bytě mezi ložnicí a obývákem, poslední tři čísla na jeho kreditní kartě, je to osoba, která mu předala jeho poslaneckou kartu, o které nevěděl, že ji nemá v peněžence“.
Podle Volného to nebyl on, kdo šířil poplašné zprávy, ale novináři a lékaři. „Tisíce lékařů v zemi ve spojení s globální farmaceutickou mafií, jejíž existence je nezpochybnitelná, byly ochotny poškozovat své pacienty. Dodnes jsem přesvědčen o tom, že se tou akcí podařilo zabránit mediální či skutečné smrti někoho na ivermektinu,“ hlásal loni u obvodního soudu Volný. Za šíření poplašné zprávy hrozilo Volnému až tříleté vězení.
Ivermektin je antiparazitikum, které se používá jak u lidí, tak u zvířat proti parazitům, jako jsou vši nebo zákožky.