Článek
„Nebyl schopen prokázat legální původ ani u jednoho z nalezených exemplářů a k jejich držení neměl patřičné povolení, jak u zvláště chráněných živočichů vyžaduje zákon o ochraně přírody. Jako majitel loveckého lístku musel složit zkoušku z myslivosti, jejíž úspěšné vykonání předpokládá i znalosti příslušných právních norem. Musel tedy vědět, za jakých podmínek je možné přechovávat i neživou zvěř zvláště chráněného druhu,“ řekl Právu zdroj, který zná detaily případu.
Při drogové razii objevili desítky zamražených plchů. Jde o mafiánskou delikatesu
V případě rysa, kterého měl obviněný muž schovaného v mrazáku, veterináři po pitvě potvrdili, že příčinou smrti bylo střelné poranění. „V těle rysa se našly fragmenty střely. Kriminalističtí experti ale nedokázali zjistit, z jaké konkrétní zbraně byla vypálena,“ uvedl dále zdroj.
Mrtvý rys byl nalezen loni v létě v honitbě v šumavském národním parku, kde vykonává právo myslivosti spolek, v jehož čele stojí právě obviněný muž. Ten celníkům tvrdil, že uhynulé zvíře objevili turisté na hranici jejich honitby u obce Chudenín a oznámili to místnímu revírníkovi Lesů ČR.
„Ten mě posléze o nálezu informoval s tím, ať tuto záležitost z pozice správce honitby vyřeším,“ vysvětloval myslivec. Po dvou dnech prý mrtvolu rysa dohledal, vyvrhl a uložil do mrazáku. Chtěl ho prý nechat vycpat a používat jako učební pomůcku.
Pytláka v jihoafrické rezervaci ušlapal slon
Jeho verzi ale zpochybnili znalci z brněnské veterinární univerzity, podle kterých se doba od smrti zvířete po jeho zamrazení pohybovala v řádu několika málo hodin, maximálně čtyřiadvacet.
Ochránci zvířat mrtvého rysa přesně identifikovali podle snímků z fotopastí, které porovnali se zvířetem nalezeným v mrazáku. „Jedná se o jeden a půl roku starého jedince, který žil a pohyboval se na Šumavě. Loni v létě zmizel,“ řekla už dříve Právu Tereza Mináriková ze společnosti Alka Wildlife, která se zabývá výzkumem a ochranou volně žijících živočichů.