Článek
Jančíka kontaktoval předloni v říjnu 48letý majitel bytu, který si kvůli drahému plynu pořídil krbová kamna. Chtěl přitom využít možnosti, že v minulosti byl byt kamny vytápěn, a mohl tak kouřovod napojit do původního komína. Jenže po třech měsících vypukl v podkroví domu požár, který podle policejních vyšetřovatelů souvisel právě s nově připojeným topidlem.
Zděný plášť komína byl totiž uvnitř poškozený a vzniklou mezerou proudily horké spaliny do půdního prostoru. Podle závěru policie obviněný kominík spalinovou cestu patřičně nezkontroloval a schválil ji jako vyhovující a bezpečnou.
Pochybit měl i tím, že na kontrolu nepřizval revizního technika, tak jak mu v případě připojení spotřebiče paliv na nepoužívaný komín ukládá zákon o požární ochraně.
„Prasklina se nacházela mezi stropem a podlahou a podle znalců ji nemohl obžalovaný zjistit ani prohlídkou komínového tělesa zvenku pohledem z půdy a ani při vnitřní kontrole komínu pomocí kamery,“ konstatoval v rozsudku soudce Jan Kasal.
Podle soudu nebyla v daném případě nutná účast revizního technika. „Šlo o instalaci nových krbových kamen, která byla totožná jako ta původní a připojovala se do stejného sopouchu. V takovém případě není podle platné vyhlášky potřebné provádět revizi spalinových cest revizním technikem,“ stojí dále v odůvodnění verdiktu.
„I kdyby byl přizván revizní technik, požáru by to nezabránilo, neboť ani on by nedokázal dostupnými metodami závadu odhalit,“ doplnil dále Kasal. Proti rozsudku se státní zástupkyně odvolala, a případ tak bude projednávat Krajský soud v Plzni.
Požár hasili dvě hodiny
Oheň tehdy zničil střechu a podkroví bytového domu v ulici T. G. Masaryka poblíž centra města. Škodu znalec vyčíslil na více než 6,5 milionu korun. Na místě tehdy zasahovaly desítky hasičů. „Požár se podařilo lokalizovat zhruba za dvě hodiny od příjezdu první jednotky,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.