Článek
Strnadovi soud navíc uložil šestiletý zákaz činnosti ve veřejných funkcích, ostatní obžalovaní nemohou pět let vykonávat funkci člena hodnotící komise. Podle předsedy senátu Luboše Sováka byl Strnad v celé věci podjatý. „Strnad jednání komise ovlivnil,“ upřesnil Sovák. Právě Strnad měl být hlavním strůjcem podvodné transakce.
Podle obžaloby členové hodnotící komise pro posouzení nabídek v roce 2009 úmyslně nedodrželi stanovený postup, a vyřadili ekonomicky nejvýhodnější nabídku společnosti Agile.
Ta nabídla cenu za zhotovení zakázky 10,8 miliónu korun. Komise však tuto firmu z výběrového řízení vyřadila a dohodila opravu pěší zóny za 18 miliónů společnosti Testa propojené s místostarostou Žamberka. Pro tuto společnost Strnad od roku 2008 vykonával za úplatu účetní a ekonomické poradenství či zpracovával mzdy.
Město dostalo pokutu
Nakonec firma Agile stavbu za 12,2 miliónu korun dokončila, ale až poté, co firma Testa uzavřela smlouvu s městem a firmě Agile nabídla smlouvu jako svému subdodavateli. Firma Testa tím získala prospěch pět miliónů korun.
„Necítím se vinen. Ve výběrových řízeních jsme se vždy snažili dělat vše tak, jak ukládá zákon. Nic jsme neporušili,“ bránil se již dříve u soudu obžalovaný Jiří Vencl, který byl jako bývalý radní členem výběrové komise a od soudu odešel s podmínkou.
Bývalého místostarostu Strnada potrestal soud také za to, že jako člen hodnoticí komise neoznámil svou podjatost vůči společnosti Testa. Kvůli tomuto Strnadově jednání zastavilo vedení Regionálního operačního programu Severovýchod poskytnutí dotace 21 miliónů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže následně uložil městu za porušení zákona pokutu 250 tisíc korun.
Strnad v průběhu soudního jednání uvedl, že se necítí vinen, za celým případem vidí politické boje o ovládnutí města. K verdiktu soudu se v pondělí odmítl vyjádřit.