Článek
„Uvažovat o snížení (uloženého trestu) pod zákonnou hranici nepřichází v úvahu,“ uvedl předseda odvolacího senátu Miroslav Pavrovský a poukázal zejména na rozsah trestné činnosti, osobu obžalovaného, respektive jeho kriminální minulost. Rafaelovi hrozilo pět až deset let vězení.
Podle Pavrovského je třeba zohlednit fakt, že Rafael při hlavním líčení tzv. prohlásil vinu, zároveň ale u soudu nevypovídal, ani nijak nenapomohl k objasnění trestné činnosti. „Prohlášení viny byl nepochybně kalkul,“ konstatoval Pavrovský.
Prohlášení viny proces zrychlilo
Krajský soud v Ústí nad Labem poslal do vězení Rafaela a jeho spoluobžalovaného Miroslava Duždu (který je pravomocně odsouzený ke třem letům vězení) letos v létě právě poté, co oba tzv. prohlásili vinu. Tím podle ústeckého soudce umožnili rychlý konec procesu, protože samotný spis má vzhledem k více než 560 poškozených na 15 tisíc stran a dokazování by zabralo přinejmenším dlouhé měsíce.
Přes fiktivní identitu bílých koní si brali úvěry. Dostali až čtyři roky vězení
Rafael s Duždou mezi roky 2020 a 2022 vyhledávali mezi osobami bez domova nebo ve složité finanční situaci tzv. bílé koně.
Po těchto osobách za drobnou úplatu nebo pod různými smyšlenými legendami o sjednání práce požadovali založení bankovního účtu na jejich jméno.
Uvést měli kontaktní údaje, kterými disponovali pachatelé. Poté muži žádali občanský průkaz k pořízení fotografie, případně další osobní doklady. Získané dokumenty Rafael pozměnil a v počítačovém programu vytvořil či upravil oznámení o přiznání invalidního či starobního důchodu a později vytvářel výplatní pásky skutečně existující společnosti.
Pomocí smyšlené identity a upravených dokladů žádal Rafael u bankovních i nebankovních společností uzavření například úvěrových smluv. Celková škoda činí skoro 13 milionů korun, byť ve většině šlo o podvod ve stadiu pokusu. Celkem se Rafaelovi podařilo získat přes tři a půl milionu korun, z nichž část rozdal svým pomocníkům, zbytek použil pro svou potřebu.
Státní zástupkyně v létě navrhovala potrestat Rafaela 5,5 až 6 lety vězení, pro Duždu pak tři a půl roku. Proto jí přišel Rafaelův trest příliš mírný a podala proti němu odvolání. Rafael i Dužda byli v minulosti šestkrát soudně trestaní.
Třetí z obžalovaných Pavol Grundza měl podle obžaloby předávat údaje v osmnácti případech. Uvedl, že se cítí nevinen, soud proto jeho stíhání vyloučil k samostatnému projednání.