Článek
Haldy odpadu z vyřazených letadel a větrných elektráren se začaly hromadit v areálu uvnitř přírodního parku Sovinecko už před Vánoci. Starostka Barbora Šišková (nezávislá) se obrátila na Českou inspekci životního prostředí, firma následně dostala výzvu, aby odpad odvezla. Místo toho ale začala přivážet další. Pět kamionů, které firma po zásahu přivolaných celníků nestihla složit, tak dostalo minulý čtvrtek botičky, případem se zabývá policie.
Starostka obce se dopisem obrátila také na české europoslance, kauza tak míří do Evropského parlamentu. „Dopis, který poslala paní starostka, jsem nechal přeložit do němčiny a angličtiny a předal jsem jej předsedovi výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Nyní čekám, co bude dál,“ řekl europoslanec Tomáš Kubín, podle kterého se jedná o mezinárodní ostudu.
Podle dokumentů, které měli řidiči u sebe, pochází odpad z Německa od firmy Roth International, od které ho převzala ostravská firma Piroplastik. Dokumenty tvrdí, že jde o čisté plasty, které měly skončit na recyklační lince ve Skalici na Frýdecko-Místecku, ve skutečnosti ale jde o směs různých odpadů včetně sklolaminátu. Proč kamiony jely jinam než na deklarované místo určení, není jasné.
Areál v Těchanově, kde se odpad hromadí, patří firmě Calves Group, která bývalý statek koupila loni v listopadu. Na příslušných kupních dokumentech, jež mají Novinky k dispozici, je uvedeno jméno jediného společníka a jednatele firmy, ostravského podnikatele a komunálního politika Marka Juráše a také jeho zmocněnce Stanislava Krause. Nikdo z nich s médii nekomunikuje. „Bez komentáře, nic o tom ani nevím,“ řekl Novinkám Kraus.
Stejně hovoří i Marek Juráš, který je členem rady místního sdružení ODS ve Slezské Ostravě a v minulém volebním období působil i jako radní jednoho z největších městských obvodů, Slezské Ostravy. „Nevím o tom, co se v areálu děje,“ řekl s tím, že firmu v listopadu prodal kolegovi Stanislavu Krausovi. Na dotaz, proč tedy jeho jméno figuruje ještě v dokumentech o nákupu statku i v obchodním rejstříku, už politik nereagoval. Slíbil, že médiím pošle vyjádření, ale neučinil tak a v úterý už nezvedal telefon.
Bývalý statek v Těchanově donedávna patřil manželskému páru, který ho získal ve formě dědictví. Podle starostky se jeho prodej odehrál prostřednictvím realitní kanceláře, která areál nabízela ke koupi několik let. Bývalá majitelka areálu řekla Novinkám, že je znechucena z toho, jak se firma Calves Group zachovala a co se po podepsání kupní smlouvy stalo.
Zástupce firmy realitce tvrdil, že v areálu chce vybudovat linku na recyklaci plastů. „Je pro nás šokující, k čemu došlo. S prodejem jsme souhlasili, firma tvrdila, že v areálu vzniknou pracovní místa,“ řekla.
Náklad, který byl v areálu částečně složen, obsahuje nejen plasty, jak je v dokumentech deklarováno, ale i kovy, sklolaminát a další netříděný odpad.
„Dle předložených dokladů se jednalo o nepovolenou přepravu. Subjekt nemá povoleno provozovat zařízení určené k nakládání s odpady v této obci a v areálu, kde došlo k zajištění zboží. Nyní předáváme případ ministerstvu životního prostředí, které řeší možné navrácení odpadu zpět do Německa,“ uvedla mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Zuzana Postředníková.
Česká inspekce životního prostředí zatím žádné nové informace neposkytla. „Inspektoři momentálně provádějí veškeré nezbytné kroky. Vzhledem k probíhající kontrole zatím nemůžeme sdělovat žádné podrobnosti,“ uvedla mluvčí inspekce Miriam Loužecká.