Článek
Ženě podle něj v pondělí dopoledne zavolal neznámý muž a informoval ji, že má v zahraničí neaktivní kryptoměnový účet, který je třeba ukončit.
Navrhl ženě, že jí převede zůstatek ve výši osmi tisíc dolarů na její běžný účet. Seniorka si vzpomněla, že v minulosti si nějaký bitcoinový účet založila.
„Souhlasila tedy s převodem peněz. Muž ji instruoval, aby si do počítače stáhla program Supremo. Tvrdil jí, že se jedná o sociální síť pro komunikaci. Žena svolila a program si nainstalovala. Jedná se ovšem o program, který mimo chatování umožňuje i přenos souborů. Jde o aplikaci pro vzdálenou správu počítače,“ uvedl mluvčí.
Žena z Přerovska přišla o téměř 20 tisíc. Přitom sama žádala o půjčku
Poté podle něj volající ženu požádal, aby se přihlásila k bankovnímu účtu. „Postupovala přesně podle instrukcí. Na monitoru se jí objevila informace o převodu částky 643 eur. Mělo se jednat o postupné zasílání peněz na její účet a žena převod potvrdila,“ konstatoval Hejtman.
Po chvíli volal seniorce pracovník banky, že u jejího účtu zaevidoval podezřelou operaci, a to žádost o půjčku na 200 tisíc korun, která zatím nebyla schválena, a také karetní operaci na 643 eur (přibližně 16 tisíc korun), která proběhla a není ji možné stornovat.
„Překvapená žena sdělila, že o žádnou půjčku nežádala, zavěsila a zašla do banky. Tam se dozvěděla, že byla skutečně podvedena a pachatel jí z účtu odčerpal nejen 16 tisíc korun, ale navíc ji chtěl zadlužit o dalších 200 tisíc korun,“ uvedl mluvčí.
„Naštěstí banka podezřelou půjčku neschválila,“ poznamenal mluvčí s tím, že pachateli hrozí za přečin podvodu trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.
„Nikdy neinstalujte do počítače nebo telefonu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby. Nepřistupte na to, že se přihlásíte do internetového bankovnictví a umožníte neznámému volajícímu vzdálený přístup k vašemu účtu,“ přidal radu na závěr Hejtman.