Článek
Za přečin maření úkolu úřední osoby dostal ve středu u Okresního soudu v Plzni kriminalista Daniel Karlík (45) peněžitý trest ve výši 40 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný.
„Obžalovaný neměl takovou informaci nikomu sdělovat. Nemohl vědět, kam až se dostane. Během jedné hodiny věděl široký okruh lidí, čeho a koho se ta informace týká. Někteří na to zareagovali tak, aby policii znemožnili kvalifikovaný zásah při domovních prohlídkách,“ uvedl samosoudce Vladimír Žák.
Podle soudu šlo o zásadní přešlap při výkonu služby. „K takovým excesům by ze strany policisty docházet nemělo,“ zdůraznil Žák .
Policista vyzradil razii v tržnici, dostal podmínku
Podle spisu se jednalo o akci Národní protidrogové centrály (NPC) s krycím názvem „Potok“ z loňského června. Vzhledem k jejímu velkému rozsahu požádala NPC o součinnost městské ředitelství policie, které jako personální výpomoc vyslalo právě Karlíka. Ten dostal první instrukce pět dní před spuštěním šťáry. A hned bezprostředně poté se sešel s člověkem, kterému dal o akci echo.
„Jako člen skupiny, která měla provádět domovní prohlídky, sdělil informaci o blížícím se termínu připravované realizace svému známému, o kterém věděl, že je v kontaktu s lidmi z drogového prostředí. Ten ji pak předal dál,“ stojí v obžalobě.
Informace se poté rychle dostala mezi podezřelé. Varování dostal i jeden z hlavních aktérů kauzy, Josef B. V mobilu se mu objevila textová zpráva ve znění: „Na vše s*r, protože po víkendu bude akce. Volal mi …, ví to od …, který má kamaráda u policie.“
V reakci na to skutečně Josef B. téměř okamžitě zmizel do Španělska, kde se skrýval několik měsíců.
Pobytem v zahraničí se snažila vyhnout trestnímu stíhání i Lenka H., která byla hlavou celé organizované skupiny a kterou za několik měsíců po realizaci akce zadržela španělská policie na základě evropského zatykače.
Porušil mlčenlivost
„Obviněný porušil mlčenlivost o skutečnostech, které vyžadují utajení před nepovolanými osobami. Tím jako úřední osoba při výkonu své pravomoci podstatně ztížil splnění důležitého úkolu,“ uvedl státní zástupce Roman Šustáček.
Jak dále upozornil, informace o plánované realizaci měla pro všechny zúčastněné, proti kterým bylo později zahájeno trestní stíhání za drogovou trestnou činnost, zásadní význam.
„Svědčí o tom to, jak rychle byla předána zájmovým osobám a jak na to tyto osoby zareagovaly, kdy například Josef B. okamžitě opustil území České republiky a další podezřelí, proti kterým realizace plánované akce směřovala, měli možnost přijmout opatření k zastření své trestné činnosti,“ popsal žalobce.
Obžalovaný policista odmítl, že by někde něco o akci řekl s úmyslem ji zmařit. Tvrdil, že neznal její detaily. Pouze připustil, že se svému dlouholetému známému Radku H., od něhož občas dostával tipy na kradená auta a motorky, zmínil o tom, že příští týden bude nasazen do realizace, která se týká drog. „Nevěděl jsem, proti komu bude zaměřena, ale jen to, že se plánuje v Plzeňském kraji. Netušil jsem, že se Radek stýká s narkomany,“ prohlásil kriminalista, který u policie slouží 22 let.
Se slzami v očích dodal, že policii nechtěl uškodit. „Je to moje druhá rodina. Bylo to nevědomky a budu toho litovat do konce svého života,“ soukal ze sebe Karlík v závěrečné řeči.
O tom, že by šlo o úmyslné vyzrazení akce, neměli vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) žádné důkazy. Proto také kriminalistu, který je postaven mimo službu, obvinili z nedbalostního jednání. „Dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků. V průběhu služebního poměru plnil úkoly aktivně a příkladně, za což byl několikrát kázeňsky odměněn,“ napsal do pracovního hodnocení jeho nadřízený.
Je také s podivem, že dotyčného kriminalistu vybrali do realizace této akce, byť se všeobecně vědělo, že jeho bratr je uživatelem omamných a psychotropních látek s napojením na drogové prostředí.
Akce byla úspěšná
Pro detektivy z protidrogového útvaru byla akce i přes její vyzrazení úspěšná. Odhalili tři laboratoře pro výrobu pervitinu a velké množství chemikálií pro jeho výrobu. Celkem obvinili z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek osm lidí.
„Léky s obsahem pseudoefedrinu pašovali ve speciálně upraveném autě z Rumunska, Polska a především ze Srbska. Na několika místech v Plzeňském kraji a na Bruntálsku z nich pak vyráběli pervitin. Ten distribuovali v celé České republice, na Plzeňsku například v areálu venkovského statku,“ uvedla letos v lednu mluvčí NPC Lucie Šmoldasová.
Zmínila také dva podezřelé, kteří byli na útěku a které se podařilo později dopadnout v zahraničí na základě mezinárodní policejní spolupráce.