Článek
Muž uklouzl při sestupu po řetězové cestě kousek pod vrcholem zhruba v místě, kde se koncem ledna zřítili oba Poláci. Turistův krkolomný pád se zastavil v nepřístupném terénu, odkud ho dostali letečtí záchranáři z Hradce Králové.
„Hlášku jsme obdrželi přesně osmnáct minut po jedné hodině odpoledne,“ doplnil mluvčí královéhradecké zdravotnické záchranky Ivo Novák. Turistu se posádce vrtulníku podařilo i díky slunečnému počasí krátce po příletu objevit a dopravit v podvěsu k polskému Slezskému domu pod vrcholem Sněžky k prvotnímu ošetření a následnému leteckému transportu na traumacentrum do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
„Muž byl v bezvědomí, podchlazený a jeho vážná zranění vyžadovala napojení na podpůrnou plicní ventilaci,“ popsal Novák.
Muž byl v bezvědomí, podchlazený a jeho vážná zranění vyžadovala napojení na podpůrnou plicní ventilaci
Akce se spolu s leteckou záchrankou zúčastnila dvacítka českých a polských horských záchranářů. Členy Horské služby a polského Gopru jistil ze vzduchu polský vrtulník.
„Navzdory opakovaným upozorněním, která Horská služba vydává, se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením. Důsledkem podcenění zrádnosti terénu dochází k závažným úrazům,“ konstatoval náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.
Sněžka přilákala tisíce turistů
Turistů se během soboty díky slunečnému počasí otočilo na vrcholu Sněžky několik tisíc. „Odhadoval bych to tak na tři tisíce. Museli z Růžové hory pěšky. Lanovka na vrchol kvůli poruše motoru ještě nejezdí,“ přiblížil Petr Bartovský z bufetu na horní stanici lanovky z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu.
Řada turistů se podle mluvčího Horské služby Marka Fryše stále vydává na horské túry bez náležité výstroje i výzbroje. Mnohé horské cesty zůstávají zvlášť ve vyšších partiích Krkonoš stále zledovatělé, ačkoliv v údolí dosahují teploty jarních hodnot.
Úbočí Sněžky zůstává zledovatělé
Nebezpečně zledovatělé zůstává i úbočí Sněžky. Turisté se přesto neopatrně pohybují i během zimy po volně přístupné řetězové cestě na Jubilejní cestě zakázané kvůli vysokému riziku.
Tam 6. února svévolně pronikla šestičlenná skupina českých turistů, načež 18letá dívka uklouzla a sjela skoro půl kilometru do údolí říčky Lomniczky zvané polskými záchranáři řeka smrti. Zbytek výletníků, kteří nemohli tam ani nazpět, museli z ledového nebezpečí vyprostit horští záchranáři. „Zamezit přístupu turistů na zledovatělé horské trasy nelze, a to ani v případě cesty ze Sněžky. Uvědomit si možné nebezpečí by měli samotní turisté, a pokud se přesto vydají na zledovatělou cestu, tak pouze s patřičnou výzbrojí,“ říká Fryš.
Výletníkům, kteří na Sněžce porušili zákaz vstupu na uzavřenou Jubilejní cestu, hrozí od polských strážců Krkonoš pokuta. „Hrozí jim pokuta do jednoho tisíce zlotých, což je téměř šest tisíc korun,“ upřesnil šéf polských strážců přírody Bogumil Kotowski. „Jsme si vědomi, že Jubilejní cesta je polské území. Příležitostně ji hlídáme. Stále tam být ale nemůžeme. Na to opravdu nemáme lidi,“ doplnil Kotowski.