Článek
Podle usnesení, které jako první přinesl Radiožurnál podle zákona o svobodném přístupu k informacím, Janoušek trest přijal a na svobodě se chce napravit. „Odsouzený má již náhled na to, co svým nezákonným chováním, za které byl spravedlivě potrestán, způsobil. V prostředí věznice dosahuje opakovaně udělování množství pochval a kázeňských odměn, žádné negativní poznatky a ani kázeňské tresty evidovány nejsou,“ stojí v usnesení.
Soudkyně tak přijala Janouškovu stížnost proti původnímu zamítnutí žádosti o propuštění Obvodním soudem pro Prahu 6, podle něhož lobbista „nesplňuje podmínku polepšení ani podmínku predikce řádného života v budoucnu“.
Má již náhled na to, co svým nezákonným chováním, za které byl spravedlivě potrestán, způsobil
Pokud podle soudkyně Liškové existují „mlhavé pochybnosti, které nalézací soud uvádí, aniž by je však relevantně odůvodnil na základě konkrétních zjištění, je možno je nahradit délkou zkušební doby, případně jinými instituty“. Taktéž doplnila, že se soud nemá nechat ovlivňovat výstupy v médiích. „Je nutno se oprostit od veřejného mínění, prezentace ve sdělovacích prostředcích atd., nelze ani přihlížet k tomu, zda jmenovaný je stíhán pro jinou trestnou činnost, která mu dosud nebyla prokázána, neboť ani dosud nebyl pravomocně odsouzen,“ uvedla.
Soud nařídil Janouškovi terapii. Kvůli zvládání agresivity a závislosti
Janoušek si ze svého trestu odpykal celkem zhruba dva a půl roku, přičemž od března 2016 mu byl trest přerušen kvůli podlomenému zdraví. Podle lékařských posudků má po operaci mozku, při níž mu byl do hlavy umístěn implantát. Ten by se podle lékařů mohl uvolnit a někdejšího vlivného podnikatele zabít, proto potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli.
Závažnost jeho nemoci zpochybnily snímky ze Silvestra 2019 v rakouských Alpách, které zveřejnil server Seznam Zprávy, na nichž je Janoušek bez hole. Během sledování nařízeného pražským vrchním soudem byl zastižen také při cyklistice nebo na plovárně. Lobbista se proto za mříže musel vrátit.
Odvolací soud však Janouškovo zdraví vůbec neřešil. „Zdravotní stav s institutem podmíněného propuštění nikterak nesouvisí, proto se jím ani nalézací soud, ani stížnostní soud nezabýval,“ konstatovala předsedkyně senátu.
„S ohledem na uvedené není nutno soudit, že k procesu polepšení ještě nedošlo, a to v podstatě pro okolnosti spojené s přerušováním trestu ze zdravotních důvodů,“ doplnila s tím, že takové hodnocení má nádech tzv. dvojího přičítání téže okolnosti, které je nepřípustné.
Zmínila, že lobbista projevuje sebereflexi a lítost a uhradil škody i pohledávky vůči vězení.
Městský soud v Praze propustil Janouška se sedmiletou zkušební dobou, během níž nesmí spáchat trestný čin. Dohlížet na něj má probační úředník a terapeut, se kterým by měl řešit problémy se zvládáním agresivity a nadužíváním návykových látek.
„Trest přijal, na svobodě chce napravit své pochybení, vylučuje páchání další trestné činnosti po propuštění. Odpovědně spolupracuje při naplňování účelu výkonu trestu, ten již naplňuje svůj účel a dle ředitele věznice lze konstatovat, že jmenovaný již prokázal polepšení,“ dodala soudkyně.