Článek
Mluvčí policie Jan Daněk v pátek potvrdil, že z vrchní části budovy spadly na chodník části výzdoby.
Ředitelka Goethe-Institutu Sonja Griegoschewski doplnila, že se z atiky zřítily části secesní výzdoby. „Dopadly do prostoru pro pěší, částečně i na tramvajovou trať,“ sdělila.
Podle původních informací měla spadnout socha, mluvčí institutu Tomáš Moravec ale později upřesnil, že poškozena byla štuková plastická výzdoba, která představuje bohatě zdobené nádoby s květy a ovocem v nadživotní velikosti.
Nehoda se souhrou šťastných okolností obešla bez zranění, mohutné kusy výzdoby nicméně dopadly z vrcholu pětipodlažní budovy vysoké 25 metrů na frekventovaný chodník a tramvajovou trasu v srdci Prahy, mimo jiné nedaleko Národního divadla.
Policie něčí případnou odpovědnost v souvislosti se zajištěním stavu budovy momentálně neprověřuje. „Věcí se zabýváme a jedná se o škodní událost. Trestní odpovědnost konkrétní osoby v tom v tuto chvíli nevidíme,“ upřesnil Daněk.
Vedení institutu vidí za pádem ozdob trable s materiálem ruku v ruce s nynějším vedrem.
„Příčinou mohla být únava materiálu spojená s velkými horky, při nichž se rozpínají kovové prvky držící štukovou výzdoby atiky,“ uvedl technik institutu Martin Zavoral s tím, že jsou to zatím jen odhady a následuje další prověřování.
V Praze hořela kancelářská budova, hasiči použili cobru
Dům vlastní a spravuje diplomatický servis ministerstva zahraničí. Vyjádření úřadu Novinky shání.
Nárožní dům na Masarykově nábřeží pochází z roku 1905. Návrh v secesním stylu pochází z dílny architekta Jiřího Stibrala.
V minulosti v budově sídlila banka a různá velvyslanectví, od roku 1990 je v něm institut německého jazyka a kultury.