Článek
Szücs vypovídá před soudem prostřednictvím videokonference z Vídně, soudkyně klade otázky přes tlumočnici a kamery.
Rakouský manažer přitom připomněl, že schůzky v Brně a posléze v Praze konané v závěru roku 2007 byly z několika důvodů nestandardní.
„Přijeli jsme na smluvené místo v Brně po vlastní ose, ale pak jsme museli odevzdat své mobilní telefony a na místo jednání jsme byli odvezeni. Bylo to nepříjemné, nevěděli jsme, kam jedeme, a neměli jsme žádné komunikační prostředky,“ vypověděl u soudu Szücs.
Řekl, že pro další pokračování projektu bude nutné uhradit třikrát šest miliónů eur.
Podle něj to byl slovenský lobbista Miroslav Výboh, kdo je na schůzku odvezl. Za českou stranu se jednání účastnil tehdejší náměstek ministryně obrany za ODS Martin Barták a právě Dalík. Ten podle Szücse působil spíš jako posluchač a do debaty se nezapojoval. Představil ho prý Barták, ale proč konkrétně a z jakého titulu na jednání blízký přítel premiéra byl, to vysvětleno nebylo.
Szücs také potvrdil svou dřívější výpověď, podle které si Dalík řekl o peníze na druhé schůzce v Praze. „Řekl, že pro další pokračování projektu bude nutné uhradit třikrát šest miliónů eur,“ dosvědčil rakouský manažer přes videokonferenci.
S Dalíkem mezi čtyřma očima
Jednání se v restauraci U Malířů v centru Prahy za výrobce pandurů kromě Szücse účastnil někdejší diplomat a poradce Steyru Victor Jackovich a další manažer společnosti John Ulrich. Všechny tři na smluvené schůzce v hotelu Hilton podle Szücse vyzvedl právě Dalík a následně je odvezl na skutečné místo setkání.
Dalík podle něj žádost o úplatek pronesl poté, co Barták požádal Ulricha o krátký rozhovor mezi čtyřma očima. „Posléze mi kolega sdělil, že ten rozhovor byl v podstatě nevýznamný,“ řekl Szücs s tím, že od stolu se vzdálili zhruba na deset minut.
„Pan Jackovich se ptal, zda pan Dalík vykonává nějakou významnou funkci, ale to pan Dalík popřel,“ poznamenal k tomu Szücs a doplnil, že na další otázky Dalík pouze opětovně zmiňoval nutnost platby. „Snažil jsem se to ukončit, bylo mi to nanejvýš nepříjemné,“ vysvětlil Szücs.
Na schůzkách se podle něj debatovalo o možné redukci celého projektu. „Bylo nám řečeno, že si Česko nemůže nebo nechce projekt v původním rozsahu dovolit," řekl Szücs. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107. Szücs uvedl, že vedení společnosti jakékoliv platby razantně odmítlo.