Článek
Z krajiny mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem zmizely v létě dokonce dva smírčí kameny, jeden se však po pár dnech objevil zpátky na svém místě. Šlo o takzvaný Krejčíkův kámen ze 17. století, který našli policisté 29. srpna, když při vyšetřování obhlíželi znovu místo činu vedle polní cesty severně od Vojtěchova.
Krádež kamenů vzbudila ve druhé půlce srpna velkou pozornost a bouři nevole. A také probrala řadu lidí k aktivitě.
„V tu chvíli, kdy se Krejčíkův kámen vrátil, mi proběhlo hlavou, že to neudělal někdo z konce republiky, ale spíš někdo místní. Je otázka, jestli je to sběratel, nebo jen obyčejný zloděj, který si ho všiml buď na internetu, nebo při sběru hub,“ míní místní patriot Luboš Korbář, který kamenné památky nejen ve žďárském okrese mapuje.
Spravuje i facebookovou skupinu Hraniční kameny & drobné kamenné památky, v níž se sdružuje téměř 15 tisíc členů. Hlavně mezi nimi šířil informace o zmizelém kameni a organizoval i pátrací akce s přáteli. „Prolézali jsme houštiny, kontrolovali příkopy, zákoutí a nakukovali do zahrad,“ vypráví Korbář.
Badatel zkontroloval také další kamenné památky v okolí. „Naštěstí všechny byly na svých místech,“ zjistil s úlevou.
Připomínka zabitého pytláka z roku 1569
Žulový křížový kámen zvaný Pytlácký stojící u křižovatky lesních cest byl nepřehlédnutelný. Jeden z nejcennějších smírčích kamenů na Vysočině je od roku 2016 památkově chráněný, až do loňska stál po generace v lokalitě U Pytláka v katastru Vojtěchova a připomínal nešťastnou událost z roku 1569.
Lesy ČR coby majitel pozemku vyčíslily škodu na necelých 40 tisíc korun. Podle památkového katalogu Národního památkového ústavu je tento smírčí kámen 114 cm vysoký, 52 cm široký a 8 cm silný. Na čelní straně je tesaný reliéf latinského kříže, přes který je vyryto devět řádků textu o smrti pytláka zastřeleného myslivcem.
„Lieta Panie 1569 tu nedeli po sv. Vaclave zabit jest tuto Petr syn Chrasty z Albrechtic od Jana myslivce pernštejnského Bůh milostiv racz byti dussi jeho,“ vytesal kdosi před staletími.
Výjimečný kámen
Podle památkového katalogu se Pytlácký kámen svými rozměry, zpracováním a vročením s nápisem přes celou plochu kamene vymyká z hojné místní produkce smírčích kamenů.
Luboš Korbář svůj boj nevzdává, komunikuje s policií a sdílí informace o zcizeném kameni i do zahraničí. „Snad si někdo všimne, že se Pytlákův kámen někde opírá, buď na zahradě, na skalce, nebo v příkopu, a vrátí ho zpět,“ doufá ve zdárné vyřešení případu.
Policie však případ odložila. „Pachatele se nepodařilo vypátrat, nicméně kámen jako památka je i nadále v databázi pátrání. Kdybychom k němu získali nějaké další informace, určitě se tím budeme zabývat,“ sdělila aktuální stav mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.