Článek
„Obviněný a státní zástupce se 19. dubna dohodli na uložení úhrnného peněžitého trestu v počtu 600 denních sazeb při výši denní sazby 5 000 korun, tedy v celkové výši tři miliony korun s tím, že trest bude hrazen v (40) měsíčních splátkách po 75 000 korunách,“ upřesnila ve středu mluvčí soudu Barbora Bílková s tím, že soudní senát rozhodne v pátek dopoledne.
Docent Němec je jedním z pěti obviněných v případu, který se týká zmanipulování veřejné zakázky ministerstva vnitra pod názvem „Simulace zásahů u leteckých nehod“ z roku 2016 za zhruba 38,7 milionu korun bez DPH.
Podle serveru Seznam Zprávy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhají v této věci také Vrbovskou a tehdejší náměstkyni na vnitru Moniku Pálkovou.
V kauze související se zakázkami nemocnice Bulovka uzavřel dohodu o vině další obžalovaný
Server Aktuálně.cz k tomu upřesnil, že spolu s nimi jsou obviněni rovněž náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) a zároveň šéf Katedry trestního práva na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni František Vavera a pedagog a odborník na letectví Stanislav Szabo, který učil na Technické univerzitě v Košicích.
Společně vymysleli projekt
Podle návrhu dohody o vině a trestu, jejíž anonymizovanou verzi mají Novinky k dispozici, se obvinění dohodli na tom, že „společně vymyslí projekt související s činností HZS, který (Vavera) a (Pálková) z titulu svých funkcí prosadí jako předmět zakázky poptávané ministerstvem vnitra, přičemž společně nastaví parametry zakázky tak, aby vyhovovaly požadavkům jimi preferovaných institucí“, tedy tří různých vysokých škol.
Tendr ministerstva vnitra pak tehdy skutečně vyhrály a koncem srpna 2017 smlouvu podepsaly ve vzájemné kooperaci Němcova Univerzita Pardubice, Vaverova Západočeská univerzita v Plzni a Szabova univerzita v Košicích. První z nich následně uhradilo vnitro takřka 15,4 milionu korun, plzeňské univerzitě přes 4,6 milionu a nejvíce té košické – téměř 18,6 milionu.
Chtěla peníze
Vše by nejspíš prošlo bez problémů, kdyby však podle policie i zmíněného návrhu dohody o vině a trestu nechtěla Vrbovská za zakázku finanční satisfakci.
„Protože požadovala za svou roli při prosazení a zadání veřejné zakázky finanční odměnu a ten (Szabo), s nímž na tom byla domluvena, se k plnění této dohody neměl, předal jí na konci října 2017 částku 300 000 korun ze svých prostředků Němec, neboť mu pohrozila, že pokud slíbené peníze nedostane, zařídí, že bude veřejná zakázka zrušena,“ píše se v dohodě.
Zatímco Vrbovská to popírá a také ostatní odmítají vinu, Němec se ke korupci přiznal a chce to učinit i u soudu. Státní zástupce ho podle návrhu dohody viní ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a také ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to jako člena organizované skupiny.
Ze stejných činů jsou obviněni i ostatní čtyři, které už policie navrhla obžalovat, což zatím státní zástupce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze neučinil.
Škola je překvapená
Samotná dohoda mezi žalobcem a Němcem překvapila pedagogovu domovskou Univerzitu Pardubice. „Nás o tom neinformoval. To, že on se k něčemu doznal a udělal dohodu, o tom jsme nevěděli,“ řekla ve středu Novinkám mluvčí vysoké školy Martina Macková.
Kauzu sledují i na Západočeské univerzitě v Plzni, kde působí na prestižní pozici další aktér v hledáčku policie Vavera, který se v době pletich pohyboval v blízkosti někdejší náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové (tehdy KDU-ČSL) jako šéf jejího kabinetu.
„O kauze víme, nebereme ji na lehkou váhu a věnujeme jí pozornost. Zároveň ale ctíme presumpci neviny. Sledujeme rozhodování orgánů činných ve zmíněném trestním řízení a v případě změny situace u docenta Vavery budeme konat,“ uvedla mluvčí plzeňské školy Andrea Čandová.
Vavera působil na ministerstvu vnitra už před dvaceti lety. Tou dobou také vydal svou diplomovou práci, kterou později Policejní akademie označila za plagiát, podle iRozhlasu dokonce „nejhrubšího případu“. Ani jeho disertační práce na tom neměla být lépe, a proto se škola rozhodla mu magisterský titul i titul Ph.D. odebrat.
Proti tomu Vavera podal žalobu a u soudů uspěl, protože tehdy ještě neexistoval účinný nástroj na odebrání titulu kvůli opisování. Jestli se jednalo o plagiát, soud neřešil.
V roce 2014 v době odebrání titulu se Vavera vzdal funkce šéfa kabinetu Pálkové. O dva roky později, kdy se měl korupční plán spřádat, byl náměstkem Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, kde působí dodnes.
Na Západočeské univerzitě pracoval od roku 2010, o šest let později stanul v čele Katedry trestního práva.