Článek
Prim mezi kritiky hraje Kraj Vysočina, který má v bance pohledávky za více než 2,5 miliardy korun. V úterý dokonce pohrozil vymáháním škody.
„I přesto, že bychom o informace o nabídkách stáli, nemáme je k dispozici,“ řekl v úterý Právu hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS).
„Patrně se naplňují naše obavy, že věřitelé ze skupiny velké podniky, města, obce, kraje a jejich příspěvkové organizace nebudou zcela uspokojeni,“ dodal.
Jak Právo informovalo, samospráva a velké firmy jsou při uspokojování pohledávek na posledním místě. Upřednostní se pohledávky Garančního systému finančního trhu, který vyplácel odškodnění drobnějším střadatelům, a po něm malých a středních věřitelů.
Hodnota aktiv banky klesá
Vysočině stejně jako městům a obcím, jimž ve Sberbank uvázly peníze, hrozí, že se jich nedočkají, anebo ne všech. Insolvenční správkyně Lužová avizuje insolvenční pohledávky za více než 62 miliard korun, jenomže aktiva banky jsou nižší. Navíc jejich hodnota klesá.
„Hodnota úvěrového portfolia se za několik posledních dnů opět snížila z původně avizovaných 51 miliard na současných 47 miliard korun,“ upozornil hejtman Schrek. Snižování hodnoty uznává i sama správkyně. „Aktiva banky v insolvenci se v průběhu času zhoršují, což má negativní vliv na kvalitu prodávaného portfolia,“ konstatovala.
Většinu aktiv banky tvoří hypotéky a úvěry. Podíl nesplácených úvěrů ke konci června přesáhl 17 procent. „Na konci února, těsně před zavřením poboček, přitom činil pouze 1,5 procenta,“ podotkla Lužová.
Kraje a města netuší, kolik peněz se jim ze Sberbank vrátí
Úvahy o změně zákona
Kraj Vysočina podle hejtmana Schreka bude průběh insolvenčního řízení sledovat a v případě, že věřitelský výbor podle kraje nebude hájit dostatečně zájmy všech věřitelů a cena za prodej úvěrového portfolia nebude odpovídat výši pohledávek potřebných k uspokojení samospráv, je připraven podniknout právní kroky a požadovat náhradu škody.
„Vzhledem k dosavadnímu průběhu insolvence hodláme zároveň podat podnět směrem k legislativním autoritám a vyzvat k diskusi nad změnou insolvenčního zákona,“ dodal Schrek.
Podobné obavy jako Kraj Vysočina – totiž, že nedostanou nazpět všechny své peníze – vyjadřovaly dříve i některé další samosprávné celky. Řada měst má ve Sberbank pohledávky v řádech i desítek milionů korun.
„Vnímáme, že je velice důležité co nejdříve realizovat odkup aktiv banky,“ řekla k tomu Alexandra Kocková, mluvčí Svazu měst a obcí, který funguje jako prostředník mezi insolvenční správkyní a městy. Zda obce odstanou uhrazeny pohledávky v plné výši, Kocková nechtěla předjímat.
Legislativní změny do budoucna budou potřeba i podle svazu, byť ne v oblasti insolvenčního zákona. „Je potřeba se zaměřit na komplexní úpravu v oblasti pojištění pohledávek za bankami, neboť právě zde lze vnímat určitý prostor pro změnu,“ uvedla Kocková.
Česká Sberbank nabídne k prodeji své úvěrové portfolio
PPF nabídku stáhla
O odkoupení aktiv Sberbank CZ se v prvním kole zajímaly Česká spořitelna, ČSOB a Air Bank ze skupiny PPF. Posledně jmenovaná potvrdila, že nabídku nakonec nepodala. Česká spořitelna podle webu E15 nabídku v pondělí na poslední chvíli podala. ČSOB se odmítla vyjádřit.
Insolvenční správkyně Lužová zatím nechce žádné informace k výsledkům nabídkového řízení zveřejňovat. „Stále probíhá analýza došlých nabídek, po které může následovat jejich aktualizace ze strany zájemců,“ sdělila v úterý Právu. K věci se podle svých slov bude moci vyjádřit nejdříve ke konci týdne.