Hlavní obsah

Vymazat se z internetu nestačilo, muže z Prahy odsouzeného za byznys s uspávadly našli doma

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Praha

Nástupu na pět let do vězení za nelegální kšefty s léčivy se dva roky vyhýbal muž z Prahy, kterému se zprvu podařilo pátrající kriminalisty dostat do úzkých, když po sobě důkladně smazal veškeré stopy na internetu a celkově v digitálním prostředí. Nakonec ke zjištění místa jeho pobytu, kde ho vyšetřovatelé zadrželi, vedla až spolupráce policistů napříč různými odděleními.

Muž se dva roky vyhýbal nástupu do vězení Video: Policie ČR

Článek

Policie po muži pátrala od roku 2022, kdy nenastoupil do vězení, kam ho na pět let soudy poslaly za byznys s léky. Podle rozsudku si neoprávněným způsobem opatřoval přípravky s tlumicím účinkem, tzv. hypnotika, v jeho případě se jednalo o zolpidem.

„Po hledaném muži začala pátrat kriminalistka z oddělení, které se touto činností zabývá. Již od počátku se zdálo, že muž doslova zmizel. Najednou k němu totiž nevedly žádné stopy, a to ani v digitálním prostředí,“ informovala v pátek o případu mluvčí policie Kristýna Zelinková.

Odsouzený o sobě odstranil v internetovém prostředí veškeré údaje. Policisté takový postup označují jako tzv. digitální sebevraždu, po níž je dohledání pachatele vždy o poznání náročnější.

Recidivista se bránil nástupu do vězení. Kriminalisté si pro něj došli přes balkon v devátém patře

Krimi

Muže se nakonec po dvou letech podařilo najít. Podrobnosti k tomu, jak kriminalisté zjistili místo jeho pobytu, kam si pro něj rovněž přišli, mluvčí neupřesnila. Uvedla obecně, že k tomu vedlo opětovné ověřování již získaných informací, využití analytických nástrojů a vyhodnocení dalších elektronických stop.

„Důležitou roli hrála i vzájemná spolupráce jednotlivých pracovníků oddělení pátrání, ale i pomoc několika dalších útvarů,“ řekla Zelinková.

Muže, který do té doby žil v domnění, že se mu podařilo „neexistovat“, policisté po zadržení přepravili do věznice v pražské Ruzyni, kde si má odsedět zmíněný trest.

Osm let se vyhýbala v Praze vězení za okrádání seniorů. Navíc toho nenechala

Krimi

Léčiva, se kterými podle verdiktů soudů nelegálně obchodoval, patří do skupiny uspávacích prostředků III. generace. Mají pomáhat pacientům s poruchami spánku a dostupné jsou jen na předpis.

Podle odborníků je lidé rovněž zneužívají. Nebezpečí těchto přípravků, označovaných experty také jako „Z-drugs“, pak spočívá podle Národního monitorovacího střediska pro drogy v závislosti, kterou mohou vyvolat.

Původně přitom zolpidem farmaceuti označovali jako nenávykové hypnotikum, což z prvotních odborných studií také vyznívalo. Po letech jeho masivního užívání se ale postupně množila hlášení o závažných nežádoucích účincích, nasvědčujících těžkým závislostem, kdy se u uživatelů po vysazení objevil odvykací stav s deliriem.

Foto: Policie ČR

Muž se dva roky vyhýbal nástupu do vězení.

Zdravotní sestra z Chomutovska psala lidem hypnotika za zády lékaře

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám