Článek
Ortinského, Petra Šorfa a Martina Hromadu státní zástupce Boris Havel viní z podvedení téměř 3800 lidí a více než sto padesáti právnických osob mezi lety 2016 a 2020 prostřednictvím pyramidového systému.
Obžalovaní podle spisu slibovali až třicetiprocentní zhodnocení investic na světových burzách v Evropě, USA a Asii. Místo toho si ale za investované peníze pořizovali domy, luxusní auta, šperky, zlato, stříbro, platinu, obrazy či hodinky. Ortinský si podle obžaloby přišel na více než čtvrt miliardy korun, jeho spoluobžalovaní pak na desítky milionů. Obžalovaná je i Ortinského matka Jitka Ortinská, středočeská policistka, která si podle spisu pořídila z vylákaných peněz mimo jiné například Mercedes-Benz GLC 250.
Mezi poškozenými jsou i známé sportovní osobnosti, například bývalý profesionální fotbalista Erich Brabec nebo bývalý hokejový brankář Dušan Salfický.
Slibovali obří zisky, vylákali 2,4 miliardy
Obžaloba čítá 384 stran, žalobce Havel ji i ve zkrácené verzi četl přes hodinu. V jednom případě nejmenovaná firma odeslala na účet J. O. Investment přes 35 milionů, v dalším pak jeden muž takřka 28 milionů, přičemž od investiční společnosti dostal zpět jen osm milionů.
Pyramidový systém
Podle státního zástupce obžalovaní posílali pouze nahodile a ojediněle zpět část investovaných peněz, a to jen některým klientům. Obžalovaní používali k náboru klientů, jak bývá v obdobných uzavřených systémech obvyklé, tzv. tipaře, což byli rovněž někteří klienti J. O. Investment, kteří za to byli odměňováni.
„S obžalobou nesouhlasím, žádného podvodu jsem se nedopustil,“ pronesl k novinářům o přestávce Ortinský.
Před soudem Ortinský, stejně jako jeho matka, vypovídat odmítl. V krátkém vyjádření k případu jen uvedl, že ještě jako nezletilý se začal zajímat o investice a obchodování. „Začal jsem zkoumat, jakým způsobem to dělat, absolvoval jsem různá školení,“ popisoval.
„Začalo se na mě obracet spektrum kamarádů a kolegů, jako například (spoluobžalovaní) pan Hromada a pan Šorfa, kteří po mně chtěli zhodnocení jejich peněz,“ pokračoval Ortinský s tím, že se to časem rozhodli rozšířit mezi více svých známých a založili J. O. Investment.
Ortinský zároveň upozornil, že jde o naprosto legální model a že svým klientům nikdy neslibovali, že to je absolutně bez rizika. Úspěšnost investic podle něj byla 70 procent. Na jakékoliv otázky Ortinský prozatím odpovídat odmítl.
Šorfa rovněž vinu odmítl. „Cítím se nevinen, nikdy jsem nikoho vědomě neuvedl v omyl,“ prohlásil. Šorfa v rámci výpovědi uvedl, že 90 procent jeho pracovní náplně tvořila administrativa. Zdůraznil také, že „každá koruna byla řádně zdaněná“.
V úterý by měla přednést své krátké prohlášení k obžalobě Ortinská a Hromada by měl vypovídat.
Ortinskému žalobce navrhuje osmiletý trest vězení, peněžitý trest ve výši 25 milionů korun a zákaz činnosti na deset let. Pro Šorfu s Hromadou pak shodně šestileté vězení, desetimilionový peněžitý trest a rovněž desetiletý zákaz činnosti. Pro Ortinského matku, obžalovanou z legalizace výnosů z trestné činnosti, Havel navrhuje tříletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest.
Předseda soudního senátu Lukáš Svrček hlavní líčení naplánoval na více než třicet jednacích dní, zatím poslední termín má být letos v listopadu.