Článek
U Městského soudu v Praze to ve středu vypověděl svědek Pavel Čížek, který měl ve firmě OKsystem na starost vývoj systémů pro státní správu a zúčastnil se některých schůzek mezi vedením firmy a činovníky ministerstva.
„Padlo tam, že to je požadavek od pana náměstka Šišky, to jsem věděl od začátku,“ uvedl Čížek.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Svědek: Výměna IT firmy stála zbytečně ministerstvo práce 1,5 miliardy |
O ničem jsem nerozhodoval, brání se exšéf informatiků ministerstva v korupční kauze |
Šiška v úterý u soudu připustil, že na firmu tlačil, aby stáhla svou stížnost proti výběrovému řízení na dodávku systémů pro ministerstvo. Podle jeho slov mu však šlo pouze o dobré vztahy mezi ministerstvem a jeho dodavateli. Také se prý snažil stlačit cenu dodávky, aby stát ušetřil podle tehdejšího úsporného plánu vlády Petra Nečase (ODS).
Policie schůzky monitorovala
Jednání mezi firmou a ministerstvem však v létě 2012 vyústila v konflikt. OKsystem podal oznámení na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), začal spolupracovat s policií a schůzky monitorovat.
„Patnáctého září jsme (na schůzce s MPSV, pozn. red.) potvrdili, že podání nestáhneme, a koncem měsíce nám bylo řečeno, že přepis státní sociální podpory neděláme a že nemáme pokračovat,“ uvedl Čížek.
Firma ministerstvu dodávala několik informačních systémů, například pro výplatu dávek hmotné nouze nebo za sociální služby, o polovinu zakázek však v roce 2011 přišla.
Podle majitele OKsystemu Martina Procházky na změnu dodavatelů stát ve finále doplatil až miliardovými výdaji. [celá zpráva]
Nový ministerský systém navíc po změně kolaboval, lidé na výplatu dávek museli neúměrně dlouho čekat a mnozí z nich se dostali do existenčních potíží.
Aféra přispěla k rezignaci Drábka na funkci ministra v říjnu 2012.