Článek
O případu ve čtvrtek informovala mluvčí moravskoslezské policie Pavla Welnová s tím, že po pachateli policie pátrá.
Neznámý podvodník 49letou ženu kontaktoval prostřednictvím sociální sítě. Vydával se za asijského zpěváka, kterého dotyčná poslouchala. Komunikovali spolu anglicky i česky.
„Po nějaké době zatím neznámý pachatel ženě napsal, že přispívá na sirotčince. Požádal ji o pomoc při poslání peněz na tyto dobročinné účely,“ uvedla mluvčí. O kterého interpreta se jednalo, policie nesdělila.
Žena si musela vytvořit účet na kryptoměnové burze Binance. Na něj pak měla přeposlat peníze, které na její účet přišly. „Podvedená žena v domnění, že koná dobrý skutek, tak učinila. Ve dvou platbách převedla celkem více než 65 000 korun. Podezřelé transakce ale zachytila banka,“ uvedla Welnová.
Žena pak musela na policii vysvětlovat okolnosti podezřelých převodů. Nakonec se jí podařilo prokázat, že o podvodných úmyslech falešného zpěváka nevěděla. Proto bylo její obvinění odloženo.
„V tomto případě neznámý pachatel vzbudil v ženě soucit a v domněnce, že si píše s opravdovým zahraničním umělcem, pod legendou odeslání peněz na dobročinné účely ji obelhal a přiměl přijmout platby od jí neznámých příjemců na svůj soukromý účet a tyto odeslat dál,“ poznamenala Welnová.
Podle policie by lidé měli být obezřetní při navazování kontaktu prostřednictvím sociálních sítí.
„Neměli by věřit virtuálním kontaktům, cizím osobám, které píší zprávy, e-maily nebo přímo telefonují,“ uvedla mluvčí. Neměli by také přeposílat platby neznámých lidí na jiné účty.