Článek
K explozi došlo v technické místnosti rodinného domu. Výbuch způsobil rozsáhlé poškození celého objektu. Naštěstí se v době události nikdo v domě nenacházel, a tak se incident obešel bez zranění. Způsobená škoda se ale odhaduje na sedm milionů korun.
Systém fotovoltaické elektrárny byl zakoupen po částech a smontován samotným majitelem domu
„Naši vyšetřovatelé se přiklánějí k verzi, že příčinou výbuchu mohl být zkrat, následné hoření a exploze lithium-železo-fosfátových, tedy LiFePO4, článků v bateriovém úložišti. Systém fotovoltaické elektrárny byl zakoupen po částech a smontován samotným majitelem domu. Byl plně funkční od září loňského roku,“ uvedli na svých webových stránkách experti z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč Hasičského záchranného sboru, kteří byli k případu přizváni.
Dům je po výbuchu v tak špatném stavu, že vyšetřovatelům nebyl povolen přístup do vnitřních prostor ani do okolí budovy, což značně komplikuje vyšetřování.
Zákaz vstupu
„Narušeny byly i nosné zdi. Nebylo ani nutné volat statika. Velitel zásahu hned na místě oznámil, že se do objektu nesmí vstupovat,“ upozornil mluvčí krajských hasičů Ondřej Čuhanič.
„I pro hasiče je tento případ poměrně novou záležitostí, s níž jsme se dosud nesetkali. V tuto chvíli nejsme schopni říct, kdy a jak se tato věc uzavře ani kam nás vyšetřování zavede. Byli přivoláni znalci,“ uvedl Čuhanič.
Případ šetří i policie, jak potvrdila policejní mluvčí Šárka Pižlová.
Každopádně hasiči upozorňují, že incident v Šonově u Nového Města nad Metují je příkladem rizika, které nese instalace a provoz fotovoltaických systémů, pokud nejsou montovány profesionálně.