Článek
Muži zadlužené podnikatele podle obžaloby přepadli, vyhrožovali jim zbraněmi, bili je a nutili k zaplacení dluhů. Mělo se jednat o tři případy.
Že by se skutků účastnili, většinou nepopírali. Své jednání však bagatelizovali a tvrdili, že k žádnému násilí nedošlo. Výpověď poškozených označili za nevěrohodnou. Vrchní soud však jejich obhajobu — stejně jako i krajský soud — neakceptoval.
Vyhověl naopak státnímu zástupci, když třem obžalovaným tresty zvýšil. Zdůvodnil to především jejich „dramatickou” trestní minulostí. Například Flek byl v minulosti odsouzen k dvanáctiletému vězení za jednu z největších poštovních loupeží v zemi. Z jedné z pošt v Olomouci si tehdy lupiči odnesli dvacet miliónů korun.
Někteří z jeho nynějších kompliců mají zase na svém kontě vraždy a vydírání. Navíc trestné činnosti se dopouštěli i poté, co byli z výkonu trestů podmíněně propuštěni.
„Za této situace bylo mimořádné zvýšení trestu zcela na místě,“ vysvětlil soudce Pavel Göth s tím, že obžalovaní se tak ze sazby, která činila 5 až 12 roků, dostali na 10,5 až 16 roků.
Gang vymáhal po podnikatelích milióny
Přepadení se odehrála v průběhu roku 2013 a všechna měla stejný rukopis. První začátkem dubna na Břeclavsku. Skupina tam vyhrožovala podnikateli z Olomoucka, po kterém vymáhali dluh. Přinutili ho, aby s nimi odjel do slovenských Malacek, kde z banky vybral peníze — více než dva milióny korun.
Další, nejzávažnější případ, se stal 30. dubna v Olomouci. Obžalovaní stejného podnikatele a dalšího muže vylákali na schůzku. Tam je spoutali a poté převezli do opuštěného objektu, kde jednoho z nich mučili. Donutili ho svléknout se do naha, kleštěmi ho tahali za genitálie, polili benzínem a dvakrát mu injekční stříkačkou píchli inzulín, aby u něj vyvolali glykemický šok. Nakonec ho přinutili podepsat prázdné papíry a prozradit PIN kódy. Škoda v tomto případě přesáhla jeden milión korun.
Posledního podnikatele přepadli v červenci v Praze, přičemž k tomu použili teleskopické obušky. Muž se jim však ubránil, utekl a muži byli poté zadrženi. Policisté při domovních prohlídkách zajistili tisíce kusů střeliva, zbraně, granáty i funkční protitankový granát.
V případu bylo původně obžalováno sedm lidí. Další muži se zodpovídali pouze za přepadení podnikatele v Praze a byli potrestáni již dříve.