Článek
Brněnský krajský soud původně Křipského za zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání poslal na 4,5 roku za mříže a uložil mu pokutu ve výši 200 tisíc korun. Po zásahu Nejvyššího soudu se ale musel případem znovu zabývat, a to již někdejšího policistu obžaloby zprostil.
„Nejvyšší soud došel k závěru, že mezi důkazy existují extrémní rozpory, a proto krajskému soudu uložil, aby je odstranil. To se mu však nepodařilo, a tak nemohl Křipského odsoudit. Ze stejného důvodu jsme i my museli zprošťující verdikt potvrdit,“ vysvětlil Právu mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.
Křipský měl podle obžaloby tlačit na jednu z obětí, aby zaplatila milión korun firmě, které dlužila. „Řekl mi, že pokud budu dělat to, co mám, bude to v pořádku, a pokud ne, budu zavřený. Tak jsem zaplatil,“ prohlásil už dříve u soudu muž, jemuž měl obžalovaný hrozit.
Kdo je obětí?
„Vytvořil si nějakou realitu, že se stal obětí gangu. Jeho motiv je, že má potřebu se pomstít mně a mé rodině. Je otázkou, zda je poškozený on, nebo jsem se stal obětí jeho paměťové stopy,“ oponoval tehdy Křipský, který musel strávit 26 měsíců ve vazbě a půl roku ve vězení. Od počátku vyšetřování tvrdil, že je nevinný.
Toflův gang, tedy skupina bývalých policistů a jejich kompliců, ovlivňoval podle žalobců léta policejní vyšetřování. Pojmenování dostal podle údajné hlavy celého uskupení Michala Tofla. Toho zabili nájemní vrazi před sedmi lety u jeho domu v Brně, za což dostali 19 let vězení.
Soudy v kauze potrestaly celkem 11 lidí tresty od tří do devíti let. Odsouzení nabízeli podnikatelům, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu. Marná byla snaha odsouzených a jejich advokátů, kteří namítali, že důkazy stojí na výpovědích lidí s kriminální minulostí. Mezi odsouzenými byl původně i Křipský.