Článek
Haviar a Ďuriš si však verdikt VS nevyslechli. K soudu stejně jako na konci května, kdy se před ním měli zpovídat ze svých činů poprvé, nedorazili. Omluvili se s tím, že jsou nemocní. VS to však neakceptoval a rozhodl o konání jednání bez jejich přítomnosti.
„Omluva byla nedostatečná. Z lékařských zpráv nevyplývá, že by se jednání nemohli účastnit,“ vysvětlil předseda senátu olomouckého VS Jaroslav Zbožínek.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Údajnému bossovi slovenského podsvětí a šéfu gangu Miroslavu Maslákovi (35) už dříve VS potvrdil desetiletý trest, poslednímu komplici Janu Surému (43) tříletý trest.
Haviar s Ďurišem u VS prostřednictvím svých advokátů požadovali zrušení původního rozsudku a vrácení věci krajskému soudu k doplnění dokazování.
Odvolání mělo stovky stran
„Jejich písemné odvolání mělo u každého asi 360 stran,“ řekl Právu mluvčí VS Vladimír Lichnovský. „Krajský soud provedl všechny důkazy a řádně je i vyhodnotil. Tresty jsou zákonné a přiměřené. Zohledněno je v nich mimo jiné i to, že obžalovaní byli členy organizované skupiny,“ pokračoval Lichnovský.
Helis se u VS domáhal zproštění obžaloby. Tvrdil, že je nevinen. „Rozsudek považuji za nepochopitelný. Cítím to tak, že jsem trestán za to, že jsem nespolupracoval s policií,“ prohlásil Helis s tím, že měl firmu s 50 zaměstnanci a neměl důvod páchat trestnou činnost. VS však ani jeho argumenty neakceptoval. „Důkazy ho usvědčují,“ dodal Lichnovský.
Maslákův gang poškodil asi 25 lidí a firem, kterým jeho členové způsobili škodu nejméně za 1,25 miliónu korun. Muži vymáhali oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožovali, zapalovali auta, stříleli na jejich domy i na vozidla. Chtěli tak dosáhnout zaplacení částky více než 12,5 miliónu korun. V ČR působili od jara do listopadu 2012 poté, co tři z nich přišli ze Slovenska, kde jsou stíháni za obdobné skutky.