Článek
„Všechny nás tragédie zasáhla. Tenhle případ otevřel téma násilí na ženách. Bohužel Danka se stala jeho obětí,“ zalitovala ředitelka neziskového sdružení K Srdci Lucie Vavrušková.
Sdružení pomáhá osobám na okraji společnosti. Teď se na něj obrátili příbuzní zesnulé ženy ze Slovenska. „Rodina chtěla, aby se Danka vrátila domů. Čekala na ni. Ale uplynulý půlrok s ní úplně ztratila kontakt,“ pokračovala Vavrušková.
Přitom právě teď to vypadalo, že pro 44letou ženu začíná nová životní etapa. S přítelem se plánovala stěhovat do bydlení, které si společně upravili. „Byli zapojeni do projektu na jednom pozemku. Pracovali a zrovna se chystali přesunout do nového zázemí,“ líčila.
Jenže 37letý muž svou partnerku podle policistů přímo v centru města ubodal. Kriminalisté už ho obvinili z vraždy, útočník skončil ve vazbě. „On měl vždycky problém, když se napil tvrdého alkoholu. Znali jsme je oba. Chodili k nám,“ doplnila ředitelka.
Bezdomovec, který měl v centru Plzně ubodat přítelkyni, je ve vazbě
Nedokázala ho opustit
Podle ní se Danka už v minulosti setkávala s násilím. K němu se přidaly psychické problémy, a tak sklouzla k alkoholu. „Nakonec skončila na ulici a odešla ze Slovenska. Věděli jsme, že i v tomhle vztahu Danka zažívala násilí. Bohužel nedokázala partnera opustit,“ uvedla Vavrušková.
Lidé bez domova vytvořili v Křižíkových sadech pietní místo, kde na svou kamarádku vzpomínají. Nosí tam květiny, zapalují svíčky, modlí se a drží stráž.
Jedním z těch, kdo sem pravidelně chodí, je Václav Štrebl. „Znal jsem Danku deset let. Nejhorší je, že jsme v tu chvíli nic neviděli. Seděli jsme kousek dál. Kdybychom tady byli, možná by k ničemu nedošlo,“ přemítal Václav. V komunitě věděli, že ženu její partner bije. „Mlátil ji. Tohle dopadlo hodně špatně, hodně,“ dodal Václav.
„Danka byla laskavá, pracovitá a upřímná. A snažila se pomáhat ostatním. Ženy na ulici se opakovaně stávají oběťmi násilí. V posledním půlroce to s nimi dost probírám,“ nastínila Vavrušková.
Její slova potvrdila Stanislava. „Vím o tom své. Dřív jsem si tím taky prošla. Ale uměla jsem si naštěstí poradit,“ řekla. Také podle terénní pracovnice Kateřiny Trčkové z organizace Tady a teď zažívají ženy bez domova násilí opravdu často. „Ale je to opomíjený problém. A pro klientky je mnohem náročnější cesta ven,“ podotkla.
Vystoupit z bludného kruhu
Stejně komplikované je podle Vavruškové poskytnout pomoc. „Když má žena zranění, bylo by dobré ji hned vzít k lékaři a pak do bezpečného zázemí, kde by přespala. Ale ona se třeba po incidentu opije, takže nemůže do azylového domu. A druhý den jí partner řekne, že už to neudělá, a tak se k němu vrátí,“ popsala obvyklý scénář.
Za důležité považuje ředitelka podporovat ženy, aby z bludného kruhu vystoupily. „A zůstaly v kontaktu se svými blízkými, ke kterým se můžou eventuálně vrátit,“ sdělila.
V západočeské metropoli žije podle posledních odhadů 400 až 500 osob bez střechy nad hlavou. S desítkami z nich jsou dobrovolníci ze spolku K Srdci v kontaktu. „Třeba na setkání s biskupem jich přišlo dokonce sto dvacet,“ vyčíslila.
Sdružení nabízí lidem bez domova oblečení, jídlo, možnost se umýt, konzultaci s doktorem i prostor sdílet svůj životní příběh. „Pravidelně alespoň jednou týdně pořádáme úklid veřejných prostor,“ nastínila Vavrušková.