Článek
Policisté muže chytili na začátku roku. Semaskému nepomohlo ani doznání, spolupráce s policií, ani pozdější lítost. Verdikt senátu není zatím pravomocný. Obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.
„Neměl jsem v úmyslu někoho zabít. Moc mě to mrzí a je mi to moc líto. Chtěl bych všechno vrátit zpátky,“ znovu před soudem zopakoval Semanský. U soudu již dříve tvrdil, že nechtěl nikomu ublížit, ale jen nutně potřeboval peníze na splacení dluhů jeho přítelkyně.
„Soud nemohl uvěřit tvrzení obžalovaného, že neměl v úmyslu zabít. Zabít tři lidi takovým způsobem, v takovém časovém rozpětí a použít podobného násilí, si nic jiného než doživotí nezaslouží,“ odůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Jiří Vacek.
Soudce připustil, že obžalovaný velkou měrou přispěl k objasnění případu. Zarážející je zejména skutečnost, že kdyby se ke všem svým činům nedoznal, mohl být obviněn jen z vraždy seniorky v Týništi nad Orlicí. Ženu letos v lednu okradl a poté ji zavřel do šatní skříně, ve které se udusila. Podle znalců musela žena před svou smrtí prožívat masivní stres a mučivé útrapy.

Trojnásobný vrah se u soudu dušoval, že nechtěl nikoho zabítVideo: Novinky
Podle obžaloby měl Semanský v září 2009 na Šumpersku uškrtit svého příbuzného, který mu odmítl půjčit peníze. Semanský ho udeřil do obličeje a na zemi uškrtil. Policie podle soudce Vacka nepracovala v tomto konkrétním případu, jak měla. „Práce policie na Olomoucku při objasnění tohoto případu byla velice špatná. To si s prominutím neodpustím. Nebýt doznání obžalovaného, mohl tady teď sedět jen za poslední vraždu,“ uvedl ve čtvrtek předseda senátu Vacek.
Také v případu druhé vraždy v únoru 2011 na Rychnovsku, kde Semanský svého příbuzného uškrtil a jeho tělo hodil do studny, pomohl Semanský vyšetřovatelům při objasnění vraždy. Oběť Semaského totiž bydlela občas v Praze a jindy na Rychnovsku a její zmizení se šetřilo jako pohřešování. K tělu oběti vhozené do studny tehdy přivedl kriminalisty sám Semanský.
Státní zástupkyně je spokojena
Obhájce Zdeněk Plachetka navrhl uložení nižšího trestu a upozornil na polehčující okolnosti, například dosavadní řádný život či spolupráci s policií. Podle něj se obžalovaný jednání dopustil v tíživé životní a osobní situaci.
Státní zástupkyně Lenka Faltusová je s verdiktem hradeckého soudu spokojena. „Soud mému návrhu vyhověl s výjimkou ztíženého podmínečného propuštění. Ovšem lze akceptovat argumentaci předsedy senátu, že doznání obžalovaného je významnou polehčující okolností, a proto od tohoto ztížení upustil,“ uvedla Faltusová novinářům po vynesení rozsudku.
Při uložení doživotního trestu je možné požádat o podmínečné propuštění po 20 letech ve vězení, v případě ztíženého podmínečného propuštění to lze až po 30 letech.