Článek
Soud uznal Pavla vinným ze zastřelení osmašedesátiletého osaměle žijícího zemědělce na samotě u Vojslavic a vyměřil mu trest poblíž horní hranice trestní sazby. "Jiří Pavel vraždil kvůli majetkovému prospěchu," připomenul předseda senátu Zdeněk Kučera.
Pavel, jemuž hrozilo až patnáct let nebo výjimečný trest, se na místě proti rozsudku odvolal. Kulčák skončí za mřížemi pro účast na loupeži.
Oba odsouzení, kteří si v současnosti odpykávají tresty za jinou trestnou činnost, loupež u Průši připravovali podle rozsudku několik měsíců. Místo opakovaně navštívili, seznámili se s Průšovými zvyky i s terénem v blízkosti usedlosti.
Na pohyb dvojice neznámých mužů poblíž Vojslavic v době před vraždou, poukázali i někteří ze svědků. Kritického 14. dubna 2003 Kulčák od připraveného plánu ustoupil. S pistolí, která měla sloužit na zastrašení oběti, šel do stavení pouze Pavel, Kulčák zůstal v autě nedaleko místa, kde se pak dvakrát střílelo.
Mrtvého našel synovec
"Pavel zastřelil pana Průšu nad rámec původní dohody s Kulčákem," poznamenal předseda senátu Kučera. Průšovi se vzápětí ztratily dvě vkladní knížky, na nichž bylo uloženo přibližně sto dvaatřicet tisíc korun a blíže neurčené množství peněz v hotovosti. O loupežném motivu vraždy byli bezprostředně po činu přesvědčeni také kriminalisté. Průšu našel kolem devatenácté hodiny jeho synovec František Pešl, který mu pomáhal s vedením hospodářství.
Právě Kulčák vnesl do vyšetřování nejvíce světla. "Usvědčil sám sebe i zbývající pachatele. Veškeré dostupné důkazy pak Kulčákovu výpověď potvrdily, jeho výpověď se ukázala jako věrohodná. Kulčák poznal i pistoli, která se později našla," uvedl Kučera. Všichni tři obžalovaní byli odsouzeni rovněž za nedovolené ozbrojování. "S rozsudky jsem spokojen," konstatoval státní zástupce Josef Kalina.