Článek
Tempel, kterému se údajně přezdívá Psychi, si odpykává doživotní trest za dvě vraždy a dvě loupeže. Žalobu na stát podal proto, že soudy podle něj jeho kauzu projednávaly příliš dlouho. Obvodní soud pro Prahu 2 mu v tom sice loni dal za pravdu, peníze mu ale odmítl přiznat. Argumentoval tím, že „z hlediska obecné představy o spravedlnosti" má Tempelovi jako zadostiučinění stačit to, že soud uznal porušení jeho práva. Ke stejnému závěru nyní dospěl i odvolací senát.
Případ Tempela vzbudil při svém projednávání značnou pozornost. Krajský soud v Plzni totiž muže viněného z dvojnásobné vraždy z roku 2001 čtyřikrát osvobodil, přičemž pražský vrchní soud zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen na doživotí až po přesunutí případu ke Krajskému soudu v Praze, a to v roce 2009. Definitivní tečku za kauzou udělal v roce 2012 Ústavní soud, který odmítl Tempelovu stížnost. Řízení tak trvalo celkem deset let a jeden měsíc.
Zastřelené muže zakopal
Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si prý chtěl koupit. Následně muže zastřelil. Zasáhl i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla následující den zakopal ve Staré Vodě na Chebsku.
Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk zvaný Biftek, jenž byl také na místě činu a jenž později v Tempelově kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v případu o drogy a zavraždění mladíci do lesa přijeli, aby Biftekovi splatili dluh. Tempel také tvrdí, že se mu středočeský krajský soud doživotím pomstil za to, že dříve odmítl vypovídat v kauze někdejšího pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem, který byl provázaný s Berdychovým gangem.