Článek
„K dalšímu 'utažení' zákazu pohybu, jak navrhuje ministr Blatný. Nejdřív pojďme lidi motivovat, ať dodržují stávající opatření, než zpřísníme. Vnitro má připravené varianty. ČSSD navrhuje bonus pro lidi v karanténě a izolaci, aby zůstali doma a nešířili virus. Tady bych začal,” napsal v pátek Hamáček na Twitter nedlouho poté, co ministerstvo vnitra informovalo o záměru zřídit seznamy covidových hříšníků.
Úpravy a vyšší postihy se podle mluvčí ministerstva vnitra Kláry Dlubalové týkají porušování krizových opatření nařízených vládou, tedy například zákazu provozování služeb nebo pohybu. Nošení roušek do těchto krizových opatření podle mluvčí nespadá. Případný postih by se tak řešil podle běžné legislativy.
Jeseníky zaplavili běžkaři. Ať se jdou vycpat, vzkazují vládě
"Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit," komentoval Hamáček návrh resortu. Správní orgán a policisté tak budou moci zohlednit, jestli je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce, doplnil Hamáček.
K dalšímu “utažení” zákazu pohybu, jak navrhuje ministr Blatný. Nejdřív pojďme lidi motivovat, ať dodržují stávající opatření, než zpřísníme, @vnitro má připravené varianty. @CSSD navrhuje bonus pro lidi v karanténě a izolaci, aby zůstali doma a nešířili virus. Tady bych začal.
— Jan Hamáček (@jhamacek) February 5, 2021
Lyžaři vyrazili na sjezdovky. V Česku se navzdory zákazům rozjely vleky
Kromě evidence přestupků proti krizovým opatřením by měla novela zavést i povinnost informovat o výsledku správního řízení bez zbytečného odkladu ohlašovatele přestupku, tedy nejčastěji policii nebo obecní policii.
"Vzhledem k nezbytnosti zefektivnit kontrolu vymáhaných opatření navrhuje MV projednání ve zkráceném jednání v rámci stavu legislativní nouze s účinností 15. den po vyhlášení," uvedla Dlubalová. Aby se navržené zpřísnění týkalo i podnikatelů a firem, je podle ní nutné přijetí i předchozí novely, která do krizového zákona zavádí přestupek nedodržení krizových opatření i u těchto provozovatelů, dodala.
Kompenzace za uzavřené vleky a lanovky budou do 530 korun za místo a den
Sněmovnou schválenou novelu, která má mimo jiné zavést až třímilionové sankce pro firmy za porušení vládních protikoronavirových opatření, vrátil k dalšímu projednání zpět Senát. Podle senátorů je horní hranice pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření.