Článek
Peníze nyní vnitro požaduje po Kraftovi s odůvodněním, že jako tehdejší příslušník policie odpovídal bezpečnostnímu sboru za škodu, kterou mu způsobil porušením povinností. „Zavinil smrt poškozeného, když během výkonu služby proti němu použil nepřiměřeným způsobem donucovací prostředky, za což byl pravomocně odsouzen,“ argumentuje ministerstvo.
Poukázalo na zákon o služebním poměru, podle něhož u úmyslně spáchaných trestných činů může po zaměstnancích vymáhat škodu v plné výši na rozdíl od nedbalostních deliktů, kde je výše náhrady škody omezena čtyřapůlnásobkem průměrného měsíčního příjmu provinilce.
Inspekce viní bachaře, že si přivydělával po barech kokainem
Spor nakonec skončil žalobou na expolicistu Krafta, který odmítl zpětný nárok svého někdejšího zaměstnavatele uznat.
Pozdní žaloba?
Prvním rozhodnutím plzeňský okresní soud bez projednání žaloby vydal platební rozkaz, proti němuž se Kraft odvolal.
Druhým rozsudkem z loňského srpna, který dosud není pravomocný, stejný soud zase žalobu zamítl s tím, že byla podaná pozdě.
„Ministerstvo uhradilo pozůstalým částku za odškodnění v lednu 2017 a žalobu ve věci podalo v lednu 2019, přičemž nárok státu na regresivní úhradu se promlčí za rok ode dne, kdy byla zaplacena náhrada škody,“ stojí v rozhodnutí okresního soudu, proti němuž se ministerstvo odvolalo. Případ tak bude rozhodovat krajský soud.
Protržená střeva
Josef Šoltys zemřel v listopadu 1994. Tehdy se vracel autem z restaurace, kde vypil několik piv. Kraft byl členem policejní hlídky, která ho chtěla u Těškova zkontrolovat. Podle obžaloby řidič nechtěl zastavit, dojel až k rybníku, kde zůstal zamčený v autě.
Policisté zřejmě obvinili špatného člověka z únosu dcery podnikatele, inspekce je nepotrestá
Když nakonec z vozu vystoupil, policisté ho zpacifikovali a odvezli na služebnu. Tam zkolaboval a později v nemocnici zemřel. Měl protržená střeva a slinivku. Zranění mu podle rozsudku způsobil Kraft, když jej během převozu na služebnu několikrát udeřil do břicha.
Původně byli ze smrti Šoltyse obžalováni oba policisté, druhého člena hlídky soud osvobodil. Pravomocný rozsudek padl až po 14 letech. V roce 2015 pak v civilním řízení vysoudila manželka a jeho dvě dcery odškodnění v celkové výši 886 tisíc korun.