Článek
„Nejvíce případů řeší policisté na Trhosvinensku nebo u Boršova nad Vltavou. Během dvou dní chytili sedmnáct kopáčů a celkem na přelomu ledna a února přes dvacet lidí,“ konstatovala mluvčí jihočeské policie Lenka Krausová. Například lesy v okolí Nesměně nebo Ločenic jsou pak plné děr, do kterých už několik lidí spadlo, ale zemina zavalila i samotné kopáče.
„Několik výkopů je například i v blízkosti letního dětského tábora, kde samozřejmě v budoucnu hrozí riziko pádu a zranění,“ upozornila Krausová.

Po kopáčích zůstávají například u Nesměně na Trhosvinensku v lese jámy.
Pokud policisté přistihnou kopáče při činu, záleží na místě, kde se protiprávní činnosti dopouštějí, a také na tom, jestli je to poprvé či již poněkolikáté. Ve správním řízení mohou kopáči dostat pokuty v řádech vyšších tisíců korun. Inspekce životního prostředí pak může vydat zákaz činnosti.
„Pokud se kopání dopouští opakovaně, jedná se o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí,“ dodala policejní mluvčí. V případě, který je opravdu závažný a kopáč je přistižen opakovaně, může být trestem až roční vězení.
Chytit kopáče ale není jednoduché. Často se jedná i o organizované skupiny, kdy jeden hlídá příjezdovou cestu a další dolují drahé kameny. Už se také stalo, že odvážlivec vyrazil na vltavíny u Boršova nad Vltavou s bagrem, který ale utopil v bahně.