Článek
Jelínek figuruje v případu zmizení a vraždy hradeckého podnikatele (40). Provést ji měli jeho tři spoluobžalovaní Luboš Bičan, Vlastimil Grégr a Roman Lorenc, a to tak, že poškozeného unesli v prosinci 2022 přímo z jedné z ulic v Hradci Králové. Tělo se dosud nenašlo, za mrtvého je prohlášen úředně. Obžalovaným hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.
Ústavní stížnost směřovala proti rozhodnutím Krajského soudu v Hradci Králové ze srpna 2024 a Vrchního soudu v Praze z listopadu téhož roku. Koncem letošního února pak vrchní soud dospěl k závěru, že důvody útěkové vazby sice nadále trvají, ale už ji lze nahradit mírnějšími prostředky. Jde o peněžitou záruku, písemný slib obžalovaného, dohled probačního úředníka a elektronický náramek.
Soudy nereagovaly na argumenty
Podle verdiktu senátu Ústavního soudu v čele se Zdeňkem Kühnem soudy pečlivě nezohlednily mužovy argumenty proti vazbě a nepředložily žádné silné důvody pro zachování vazby.
„Krajský soud upřel svou pozornost jen na hrozbu vysokého trestu a stěžovatelovy argumenty pominul. Teprve vrchní soud vzal tyto argumenty na vědomí, své rozhodnutí však opět založil jen na hrozbě vysokého trestu. Hrozba trestu odnětí svobody v délce nejméně osmi let ovšem není bez dalšího důvodem pro použití vazby,“ konstatoval Kühn.
„Všechna vazební rozhodnutí v kauze stěžovatele totiž opakují tytéž argumenty: povaha a závažnost trestného činu, motiv k jeho spáchání, hrozba trestu odnětí svobody a závažné dopady případného odsouzení s ohledem na věk. Taková argumentace neobsahuje silné důvody, kvůli kterým stěžovatel musí zůstat nadále ve vazbě,“ dodali soudci.
Hlavní líčení začalo u Krajského soudu v Hradci Králové loni v prosinci, tento týden pokračovalo přehráváním policejních odposlechů z vazební věznice ze schůzek Luboše Bičana s přítelkyní.