Hlavní obsah

Vladimír Hučín se dočkal úplné rehabilitace

PRAHA

Někdejší disident a bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín se dočkal úplné rehabilitace za svou předlistopadovou činnost včetně ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu. Ostravský krajský soud na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu zamítl několik let starou stížnost žalobce a potvrdil tak Hučínův nárok na rehabilitaci.

Článek

Bývalý disident se tak dočkal zrušení takzvaného zbytkového trestu za útok výbušninou a nedovolené ozbrojování. Soud v jeho případě rozhodl již na konci června v neveřejném jednání. Hučín se výsledek jednání dozvěděl písemně minulý týden.

Hučín rozhodnutí uvítal

"Krajský soud byl vázán právním názorem Ústavního soudu. Původní stížnost státního zástupce z roku 1997 soud zamítl. Rozhodnutí olomouckého okresního soudu z roku 1997, kterým byl Vladimír Hučín rehabilitován i ohledně krádeže, nedovoleného ozbrojování a poškozování cizí věci, tak nabylo právní moci. Ohledně tohoto odsouzení to znamená pro pana Hučína úplnou rehabilitaci," řekl v úterý místopředseda krajského soudu Čestmír Duda.

Hučín rozhodnutí soudu přivítal. "Znamená to pro mě plnou rehabilitaci. Je to pro mne určitá satisfakce, která je draze zaplacena. Je to dobrý pocit, že jsem dosáhl svého," řekl Hučín. Nesouhlasí však s tím, že bylo rozhodnuto v neveřejném jednání. "Bylo to beze mne, nic jsem nevěděl. Jen jsem dostal minulý týden papír, že se to konalo," uvedl Hučín. Podle místopředsedy soudu je však takové jednání ze zákona neveřejné. "O stížnosti státního zástupce proti rozhodnutí okresního soudu se rozhoduje v neveřejném zasedání," doplnil soudce.

Byl rehabilitován již počátkem 90. let

Podle Hučína krajský soud v písemném odůvodnění uvádí, že podle názoru Ústavního soudu je osobou v totalitním režimu dlouhodobě perzekuovanou. "Mé činy, za které jsem byl odsouzen a nebyl následně rehabilitován, lze považovat za související s odporem a činností zaměřenou proti komunistickému režimu," podotkl Hučín.

Hučín byl již počátkem 90. let rehabilitován za šíření protisovětských letáků a za verbální útoky na milicionáře. Soud jej tak podle tehdejších zvyklostí rehabilitoval pouze za politická provinění a ponechal mu v platnosti takzvaný zbytkový trest za provinění, která komunistická justice hodnotila jako kriminální. V Hučínově případě šlo o krádež a držení zbraní a útok výbušninou na agenta StB Antonína Mikeše. "Myslím, že můj postup byl adekvátní. Z dnešního pohledu si myslím, že akce byla mimořádně úspěšná a že by neměla být hodnocena jako nějaký trestný čin," řekl již dříve o útoku Hučín.

Zpovídal se z šesti trestných činů

Nejvyšší soud Hučína při posledním projednávání odmítl očistit, kriminální delikty prý nesouvisely s odporem proti komunistickému režimu. Do případu se ale vložil Ústavní soud, podle kterého byl ozbrojený odboj proti předlistopadovému režimu legitimní. ¨

Bývalý důstojník BIS se před soudem několik let zodpovídal také kvůli obžalobě ze šesti trestných činů, kdy měl údajně v 90. letech jako pracovník BIS podněcovat levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. V dubnu jej však odvolací krajský soud zprostil obžaloby v plném rozsahu. Případ tím však zatím nekončí. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká podala nedávno k Nejvyššímu soudu ČR dovolání v jeho neprospěch. Důvodem tohoto postupu byly pochybnosti o zákonnosti rozhodnutí soudů v této trestní věci.

Související témata:

Související články

OBRAZEM: Demonstrace za Hučína

Transparenty s nápisy Političtí vězni stojí za Hučínem, Chceme právní stát, Celý národ si přeje žádné tajné procesy a další se objevily v dolní části...

Výběr článků

Načítám