Článek
Koláček s Klimeckým musí také podle verdiktu nahradit České republice škodu ve výši 2,375 miliardy korun. U Koláčka soud navíc rozhodl o propadnutí stovek milionů z jeho účtů, v případě Klimeckého jde o stovky tisíc.
Posledního z obžalovaných, bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru, který podle policie za úplatek ovlivnil privatizaci dolů, soud poslal do vězení na tři roky a udělil mu peněžitý trest ve výši 4,5 milionu korun.
Verdikt není pravomocný, všichni obžalovaní si na místě podali odvolání.
Případ se týká prodeje státního 46procentního balíku akcií za 650 milionů korun.
„V dané věci byl majetek MUS neoprávněně skrytě využit k vlastnímu prospěchu obžalovaných,“ konstatovala předsedkyně soudu Silvie Slepičková. „V podstatě byla tajně zakoupena společnost za její vlastní peníze,“ upřesnila.
Koláček po vyhlášení rozsudku prohlásil, že se proti němu určitě odvolá. „Neříkám, že jsem šokovaný, jsem překvapený. Ale je to tak, jak je to,“ řekl Koláček po vyhlášení verdiktu novinářům.
Podle svých slov nechápe rozsudek jako takový, natož uložený trest. „Zdá se, že tady došlo k výraznému nepochopení toho, jak proběhla privatizace v 90. letech. Neudělali jsme nic nezákonného,“ zmínil obžalovaný.
Koláček také řekl, že podle něj s dalšími spoluobžalovanými společnost MUS postavil na nohy a před nikým nic netajil. „Dělali jsme to, co vyžadovaly tehdejší vlády,“ dodal.
Jak říkáme my buddhisti. Koláček ve smokingu s motýlkem přesvědčoval soud o své nevině
Prodej druhé části akcií a ve výsledku ztrátu kontroly nad MUS schválila v červenci 1999 vláda Miloše Zemana.
Obžaloba Koláčka a další manažery spjaté s MUS viní z toho, že těžařskou společnost ovládli jejími vlastními penězi a zároveň při nákupu akcií podvedli stát, který přišel nejméně o 3,2 miliardy korun.
Obžaloba tvrdí, že manažeři správně předpokládali, že se s akciemi na volném trhu bude velmi málo obchodovat, a ještě k tomu za nižší ceny. Tím pádem počítali s tím, že v budoucnosti budou moci podat státu návrh na odkup akcií za nižší cenu, než byla ve skutečnosti. A to se také stalo.
„Obvinění při svých jednáních vůči představitelům orgánů České republiky i ve vztahu k veřejnosti záměrně zatajili, že před rokem získali podíl v hodnotě poloviny všech akcií, a neučinili veřejný návrh smlouvy o koupi akcií nejméně za 615 korun za akcii,“ stojí v obžalobě.
„S návrhem vyčkali až do doby, kdy se cena za akcie podstatně snížila. Následně vytvořili situaci, kdy se nabídka 158 korun za akcii jevila vládě České republiky jako relativně výhodná,“ pokračuje obžaloba.
Koláček: Cílem byla záchrana MUS
Policie případ třikrát odložila s tím, že k žádnému trestnému činu nedošlo. Před jedenácti lety byl případ přidělen Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které v roce 2017 obžalovalo pětici manažerů. Koncem roku 2018 pražský městský soud zahájil hlavní líčení.
Všichni obžalovaní jakoukoliv vinu popřeli. „Ať se to panu státnímu zástupci líbí, nebo ne, k žádnému porušení českých ani zahraničních zákonů nedošlo. Mým skutečným úmyslem bylo zachránit MUS před jejím zánikem a udržet ji při životě,“ uvedl Koláček v závěrečné řeči s tím, že ji následně chtěl „restrukturalizovat tak, aby byla zdravá“.
Českému stíhání původně čelilo osm lidí, manažer a miliardář Luboš Měkota však v roce 2013 zemřel a stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce přerušil ze zdravotních důvodů.
Obžaloba tak mířila na šest lidí. Stíhání Petra Krause, Marka Čmejly a Jiřího Diviše ale soud postupně zastavil, protože si začali odpykávat tresty uložené již dříve ve švýcarské větvi kauzy.
Kraus ve Švýcarsku nastoupil do vězení, Čmejla s Divišem tam nakonec dostali podmínky a peněžité tresty.