Hlavní obsah

Velký sýrový podvod. Podnikatel chtěl svými sýry ovládnout republiku, skončil ve vězení

Brno

Pro svou vizi zbrusu nové mlékárny a značku Ovčácké sýry dokázal nadchnout podnikatel z Nového Města na Moravě Peter Freiwald hned několik investorů. Ti neprokoukli, že za sebejistým vystupováním a megalomanskými plány je jen bída a neschopnost. Freiwald nejenže svými sýry neopanoval Česko, ale zůstaly za ním milionové dluhy. Za to si musí odpykat 7,5 roku.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Muž se ještě pokoušel trest vězení zvrátit stížností k Ústavnímu soudu, v níž tvrdil, že justice v jeho případu porušila celou řadu ústavních principů, ovšem marně. Soud jeho stížnost odmítl a verdikt zveřejnil v internetové databázi.

Všechny jeho plány byly jen v čistě teoretické rovině, neboť reálně neměl zajištěné nic
z verdiktu soudu

Podnikatel plánoval se svou firmou velkolepě prorazit na trhu se sýry. Sice neměl peníze ani zkušenosti v oboru, ale vynahrazoval to přesvědčovací schopností. Od investorů nabral miliony korun a tvrdil jim, jak jde vše dobře, místo toho jeho firma takřka od začátku podnikání padala do vyšších a vyšších dluhů, které se nakonec vyšplhaly na téměř 30 milionů korun.

Jak přitom svědci u soudů vypovídali, Freiwald se prezentoval jako úspěšný podnikatel, který se vždy zaklínal tím, jak jim jejich finance vrátí s tím, že je ochoten ručit svým vlastním majetkem. Ve skutečnosti žádný pořádný majetek neměl a směřoval i k osobnímu úpadku.

Amatérský přístup k podnikání

„Měl velké plány, v krátké době očekával velké zisky, na kterých by mohli profitovat právě i poškození. Tvrdil, že má již zajištěné dodavatele, a to nejen v tuzemsku, ale i v jiných státech. Před poškozenými však zamlčel, že všechny jeho plány jsou jen v čistě teoretické rovině, neboť reálně neměl zajištěné nic,“ popsaly soudy.

Nakonec tak muž dostal za podvod a předchozí zpronevěru loni pravomocně 7,5 roku vězení. Soud jeho podnikání označil za amatérské a připomněl, že o mužových reálných schopnostech svědčí i to, že pokud v minulosti působil v nějaké firmě, tak téměř všechny skončily v úpadku.

Freiwald neuspěl se svou obhajobou, že za krachem jeho sýrového snu byly objektivní překážky a mohou za to jiní lidé a nešlo o podvod. „Ústavní soud nezjistil žádné porušení ústavně zaručených práv stěžovatele,“ uzavřel případ soudce zpravodaj Zdeněk Kühn.

Zakladatel Pivovarů Lobkowicz, jenž se skrýval v Gruzii, dostal 5,5 roku. Při rozsudku zkolaboval

Krimi

Výběr článků

Načítám