Hlavní obsah

V případu stamilionového dědictví po podnikateli z Jaroměře se objevila čtvrtá závěť

3:57
3:57

Poslechněte si tento článek

Hradec Králové

V Hradci Králové začal soud s dvaašedesátiletou Alenou Řípovou, vdovou po úspěšném podnikateli Františku Řípovi, majiteli strojírenské firmy Karsit Group z Jaroměře, a dalšími třemi ženami (60, 52 a 44 let). Společně měly zfalšovat závěť tak, aby vdova zdědila veškerý majetek, aniž by se dělila s dětmi. Všechny čtyři obžalované vinu odmítly.

Krajský soud v Hradci Králové řeší případ falešné závětiVideo: Ludmila Žlábková, Novinky

Článek

Podle obžaloby měla Alena Řípová v únoru 2020 vytvořit fiktivní závěť, v níž se označila za jedinou dědičku, a nechala tuto falešnou listinu za pomoci tří spoluobžalovaných zlegalizovat. Když v listopadu téhož roku její o dvacet let starší manžel napsal vlastní rukou závěť, kde vyslovil přání rozdělit majetek mezi všechny zákonné dědice, tento dokument zatajila. Soudu ve čtvrtek tvrdila, že tuto závěť našla po smrti manžela na jaře 2021 a předala ji právnímu zástupci. Ten jí řekl, že nesplňuje zákonné náležitosti závěti, proto ji nebrala na zřetel.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Obžalovaná Alena Řípová

Na možný podvod podle policie upozornil jeden z potenciálních dědiců. Během domovní prohlídky policie skutečně našla druhou závěť. A nejen ji, také další, sepsanou 25. listopadu 2020, o níž obžalovaná nevěděla. V ní zůstavitel povolal za dědice pouze své děti. Kromě společné dcery manželů to jsou dva synové z prvního manželství podnikatele.

„Těm se tak obžalovaná pokusila způsobit škodu ve výši nejméně 117,5 milionu korun,“ tvrdí obžaloba.

Průtahy od počátku

Hlavní líčení začalo ve čtvrtek po zhruba půl roce od prvního termínu. Odkládáno bylo většinou po omluvenkách obžalovaných. V lednu už soudce Miroslav Vacek pohrozil, že pokud budou průtahy pokračovat, nechá na ně vydat zatykač. Kromě Řípové také ve čtvrtek zbylé obžalované prakticky nevypovídaly. Pouze přednesly svá vyjádření a odmítly odpovídat na otázky.

Hovořila ale Řípová, která se dosud k případu nevyjadřovala s odkazem na údajně blízké vazby nevlastního syna k policii. Mimo jiné zmínila, že měsíc před smrtí její manžel napsal další, v pořadí už čtvrtou závěť, v níž opět odkazuje vše jí. Nevysvětlila však už, proč se závěť objevila až několik týdnů po smrti manžela. Údajně ji měl u sebe právník.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Čtveřice obžalovaných v kauze zfalšované závěti.

„Manžel vždy říkal, že jsme vše vybudovali spolu a že vše odkáže mně,“ uvedla u soudu a připomněla, že před 40 lety, kdy se seznámili, nebyl ani jeden z nich majetný. Až postupně vybudovali fungující firmu. Jeho synové se podle ní přidali až později. „Nastoupili do rozjetého rychlíku,“ řekla u soudu s tím, že třetí závěť podle jejího názoru vznikla pod nátlakem syna Davida, který s manželem manipuloval, a neodpovídá vůli manžela.

Podepisovala za manžela běžně

K ověření pravosti první závěti došlo v kanceláři lázní Velichovky, které jsou rovněž v majetku rodiny. Skutečnost, že podpis Františka Řípy v ověřovací knize je zfalšovaný, vysvětlila Řípová tak, že v minulosti za manžela s jeho souhlasem podepisovala jeho jménem různé listiny. Je tak prý možné, že když viděla prázdné okénko na manželův podpis, že ho tam automaticky doplnila.

Obžalovaným hrozí od pěti do deseti let vězení. Hlavní líčení bude pokračovat v březnu, a jak uvedl státní zástupce Radim Vítek, stěžejními důkazy budou zřejmě vyhotovené soudní posudky řešící pravost podpisů.

Manželka chtěla být univerzální dědičkou, proto zřejmě zfalšovala závěť. Hrozí jí až dvanáct let

Krimi

Výběr článků

Načítám