Článek
Na operaci podle ČT spolupracovaly americké tajné služby, které na muže také vydaly zatykač.
"Naši detektivové v Praze zadrželi cizího státního příslušníka, kterého následně obvinili ze dvou trestných činů souvisejících s nelegálním obchodováním s vojenským materiálem," řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
Operace podléhala nejpřísnějšímu utajení, muž zatím skončil ve vazbě. Íránský zastupitelský úřad v Praze tvrdí, že o zatčení svého občana nic neví. "Nemáme o tom žádné informace, k nám se to nedostalo," řekl televizi zástupce ambasády. Další informace prý nebude poskytovat ani ÚOOZ.
Zástupce obchodníka s oděvy
Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že muž přiletěl v roce 2011 do USA a pokusil se zbraně nakoupit nejprve v USA. "Podepsal kontrakt na dodávku 3000 kusů plně automatických pušek M4 do Íránu," napsalo podle ČT na webu ministerstvo.
Obchod se však nevydařil. Dolatzádí se poté přesunul do Česka, kam ho následovala žádost amerických úřadů o sledování. V Praze podepsal kontrakt na dodávku 500 kusů pušek M4 na export za 40 000 eur (asi 996 000 Kč).
Íránec se ubytoval v pražském hotelu Clarion. Policie ho již sledovala a nasadila na něj také své tajné agenty, kteří se vydávali za české zbrojaře.
Podle údajů americké justice Dolatzádí po světě oficiálně cestoval jako zástupce íránské firmy Teheran Fanvar, která se k obchodům se zbraněmi nehlásí. Firma se představuje jako obchodník s oděvy, domácími spotřebiči a elektronikou, která byla založena před 12 lety v Íránu.
Na Dolatzádího je stále vydán zatykač ve Spojených státech.