Článek
V kauze jde o nákupy léků z přelomu let 2012 a 2013, když část objednaných medikamentů vůbec nedoputovala k vězňům, kterým byla určena. Jednoduše řečeno, léky záhadně zmizely. Navíc řadu z nich údajně vůbec pankrácká vězeňská nemocnice nepotřebovala, ale zaplatila za ně.
Za zmínku stojí například přípravek obsahující stejné látky jako lék na potenci viagra. Ten ale neskončil ve vězeňské nemocnici u konkrétního vězně, který měl medikament podle dokumentů dostat, nýbrž údajně přímo na generálním ředitelství u někoho z tamních zaměstnanců. Nikdy se však nezjistilo u koho.
V objednávkových listech byla ale i celá řada dalších léků či různých podpůrných přípravků i mastí, které většinou nepatří do běžného vybavení vězeňských nemocničních lékáren. Šlo hlavně o údajně dobře obchodovatelné zboží, například o přípravky na spaní, různé emulzní gely či vitamíny, panthenoly apod.
Osmnáct podivných objednávek
„V této věci bylo vyšetřování v červnu ukončeno návrhem na podání obžaloby na dva občanské zaměstnance Vězeňské služby ČR. V jednom případě se jedná o podvod, který má ten lékař, ve druhém o pomoc k podvodu (staniční sestra – pozn. red.),“ řekla Právu mluvčí GIBS Radka Sandorová.
Obviněným tak v případě uznání viny hrozí jeden rok až pět let vězení nebo peněžitý trest, protože způsobili zbytečnými nákupy léků škodu většího rozsahu.
Vyšetřování bylo ukončeno návrhem na podání obžaloby na dva občanské zaměstnance
Podle informací redakce se částka vyšplhala na téměř 92 tisíc korun, a to za celkem osmnáct skutků – vystavených objednávek na různé léky, které pacienti za prvé nepotřebovali, za druhé se k nim medikamenty ani nedostaly.
„Spis k tomuto případu nyní studuji a o návrhu GIBS, tedy o případné obžalobě, rozhodnu do konce prázdnin,“ uvedl k tomu dozorový žalobce Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze.